single-image

Popołudnie z tatą – pomysły na fajne zabawy

Rodzic Rodzic

Niby każdy wie, że zabawa jest podstawą rozwoju dziecka, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo istotny jest dobór odpowiednich gier i rozrywek. Do optymalnego i zrównoważonego rozwoju potrzebna jest różnorodność w doborze zabaw, z czego bardzo często rodzice nie zdają sobie sprawy. Jakie zabawy dla dziecka na popołudnie z tatą? Poniżej prezentujemy kilka najlepszych pomysłów!

  1. Balonowy baseball

Cele zabawy: koordynacja ręka – oko, wyobraźnia przestrzenna, planowanie motoryczne.

Będziesz potrzebować: balony, taśma, kilka stron z gazet (ze zwiniętych gazet  – najlepiej kilka arkuszy – uformuj rulony, które później obkleisz taśmą, dzięki czemu utworzy się kij.

Aby zagrać w balonowy baseball nie potrzebujesz wiele. Kij z gazet i balony wystarczą do dobrej zabawy. Jak się bawić z dzieckiem? Po prostu rzuć balon w kierunku dziecka tak, aby mogło ono odbić spadający obiekt. Następnie rolą dziecka (rodzeństwa lub samego odbijającego) jest dobiegnięcie do balonu i złapanie go. Taka zabawa doskonale szlifuje koordynację ruchów, a także kształtuje wyczucie czasu.

  1. Tor przeszkód

Cele zabawy: planowanie motoryczne, zwinność, równowaga, rozumienie przyimków.

Będziesz potrzebować: krótka równoważnia (lub jakakolwiek deska oparta o kamień lub belkę w taki sposób, by tworzyć równoważnię), krzesła, poduszki, stół, hula-hop, opcjonalnie małe trampoliny.

Tor przeszkód to optymalna możliwość kształcenia planowania motorycznego. Po prostu poustawiaj w pokoju przeszkody w różnych miejscach tak, by powstał ciąg kolejnych przedmiotów do ominięcia. Przed rozpoczęciem zabawy wytłumacz, że przechodzimy PO równoważni, PRZEZ hula-hop i POD stołem (w zależności od posiadanych przeszkód). Głośno artykułuj przyimki, aby dodatkowo uzmysłowić ich znaczenie, następnie włącz stoper i zacznij zawody! Jeżeli dzieci jest więcej, możesz wprowadzić rywalizację i zafundować małą nagrodę dla najlepszego.

  1. Wąż

Cele zabawy: koordynacja noga – oko, wyczucie czasu, wyobraźnia przestrzenna.

Będziesz potrzebować: lina, sznurek lub szalik (ważne, aby „wąż” był miękki i miał między 50 a 100 cm długości).

Zabawa w wijącego się węża to jedna z najbardziej ulubionych przez dzieci zabaw. Wystarczy, że przyklękniesz w odległości ok. 50-60 cm od dziecka i zaczniesz machać sznurkiem po ziemi tak, jak gdyby był to wąż. Zadaniem dziecka jest nadepnąć na końcówkę liny aby tego węża zatrzymać stopą, natomiast Twoim celem jest uniknięcie nadepnięcia. Aby utrudnić zadanie, możesz zmieniać kierunek „wicia się” (raz do przodu i do tyłu, innym razem na boki), a także zmieniać szybkość. Ważne tylko, aby koniec liny zawsze dotykał podłogi – dzięki temu unikniesz zaplątania sznurka wokół nogi i w efekcie upadku dziecka.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)