single-image

Ignorowana próchnica u dzieci może mieć poważne skutki!

Aleksandra Broda

Bardzo duża część dzieci już we wczesnym dzieciństwie zmaga się z tak poważnym problemem, jakim jest próchnica. Rozmawiałam ostatnio ze stomatologiem, który stwierdził, że rodzice bardzo często nie mają świadomości dotyczącej jej skutków. Przychodzą na pierwszą wizytę dopiero wtedy, kiedy pojawi się plamka lub ubytek, a kiedy dowiadują się, że potrzebne jest leczenie, rezygnują. Za jakiś czas przychodzą z całym ciemnym i zniszczonym uzębieniem malucha. Nie są przygotowani ani finansowo, ani czasowo na długi etap leczenia. Efekt? Dzieci nie mogą cieszyć się pełnym zdrowiem, a sam estetyczny uśmiech jest sprawą drugorzędną.

Pierwsze objawy próchnicy możemy dostrzec już u dwulatków, a nawet u młodszych dzieci. Na początku na zębach, wbrew pozorom, pojawiają się białe plamki, które można pomylić z przebarwieniami. Nieleczony i niezadbany ząb przybiera z czasem ciemnego kolorytu – powstaje zaawansowana próchnica, która może przenieść się na inne zęby. Oczywiście możliwe jest powstawanie próchnicy równolegle. Sama próchnica jest niczym innym niż chorobą twardych tkanek zęba.

Próchnica u dzieci to nie tylko wada estetyczna!

Bardzo często możemy spotkać się z określeniami, że próchnica jest dziedziczna. Tak naprawdę nie jest. Wpływ na to, czy dotknie ona nasze dzieci, mają takie czynniki jak higiena jamy ustnej, dieta, a także dieta kobiety w okresie ciąży.

Co zrobić, żeby zminimalizować wystąpienie próchnicy? 

  • Higiena jamy ustnej powinna odbywać się już we wczesnym etapie życia dziecka, nawet jeśli nie ma ono jeszcze zębów.
  • Kiedy się one pojawią, zaczynamy naukę mycia zębów. Wielu rodziców nie uczy dzieci porządnej i właściwej higieny. Nie sprawdzają także czasu mycia, a starsze dzieci w ogóle nie kontrolują w tej czynności. To wielki błąd!
  • Zbyt częste używanie smoczków i butelek, a także niedokładne ich mycie może również mieć wpływ na pojawienie się próchnicy.
  • Dieta bogata w węglowodany, cukry osłabia znacząco zęby dziecka. Nie tylko są trudne w pozbyciu się ich między zębami, policzkami i językiem, ale osłabiają organizm od środka.
  • Rodzice powinni starać się nie całować dziecka w usta, jeśli sami mają ubytki i niewyleczone zęby, a każdy rodzic bez względu na stan zębów musi powstrzymywać się od oblizywania smoczków, łyżeczek i innych rzeczy, które później wracają do dziecka.
  • Dieta kobiety w ciąży może mieć wpływ na stan jamy ustnej dziecka. Ważne więc, aby była ona zbilansowana.
  • Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się jak najszybciej, aby maluch był przyzwyczajony, a także, żeby stomatolog mógł spojrzeć swoim eksperckim okiem na stan zębów. Przy wyborze odpowiedniego dentysty dla dziecka, rodzice powinni kierować się umiejętnościami stomatologa, jego podejściem do dzieci i dopasowanymi do wieku dziecka metodami. Kiedy do tej pory nie znaleźli odpowiedniego na NFZ, powinni poszukać prywatnego. W kwestii zdrowia należy działać szybko.

Tak naprawdę trudno odgadnąć, jakie zaniedbanie miało większy wpływ na pojawienie się próchnicy, dlatego ważne jest, aby zadbać o każdy powyższy element. Nawet jeśli przykładamy do każdego z podpunktów szczególną uwagę, a jednak zęby dziecka się psują, to ważne, abyśmy byli pod skrzydłami zaufanego stomatologa, który pomoże nam zachować zdrowy uśmiech dziecka.

Niestety, wielu rodziców wciąż uważa, że zęby mleczne nie są potrzebne, bo i tak „wypadną”. Takie przekonanie może mieć znaczący wpływ na zdrowie dzieci!

Po pierwsze, próchnica to poważna choroba infekcyjna, która ma aż kilka rodzajów. Każdy z nich może spowodować ból zębów. I chociaż z początku dziecko może się nie uskarżać, to jak się już ten ból pojawi, to bardzo ciężko go opanować. Czy warto ryzykować? Po drugie, silna próchnica może prowadzić do stanu zapalnego całej jamy ustnej, a także do martwicy miazgi zębów. Chora jama ustna to chore całe ciało! W skrajnych przypadkach trzeba usunąć mleczny ząb. To z kolei wiąże się z poważnymi konsekwencjami mającymi wpływ na całą żuchwę, a także na poważne wady zgryzu. Jaki wpływ nieleczone mleczaki mają na zęby stałe? Kiedy wypadnie mleczak, na jego miejsce wyrasta ząb stały. Mamy więc jeden ząb stały, ale pozostałe chore mleczaki zaatakują i ten zdrowy, nowy. Efekt? Błędne koło i zmaganie z próchnicą przez wiele lat.

Warto znaleźć dobrego stomatologa i odwiedzać go z dzieckiem regularnie.

Próchnica, niezależnie czy pojawia się na zębach mlecznych, czy stałych, zawsze wymaga pilnej wizyty u stomatologa. Najlepiej, jeśli rodzice po pojawieniu się pierwszego zęba zaczną oswajać dziecko z dentystą i pozostaną z nim w kontakcie poprzez wizyty kontrolne. Chore zęby u dziecka to nie tylko problem estetyczny, z którym czuje się ono źle, kiedy zaczyna zauważać różnicę wśród rówieśników. To przede wszystkim możliwy okropny ból, a także zapalenia, infekcje jamy ustnej, problemy z żuciem jedzenia i wiele, wiele innych skutków, z którymi będzie zmagało się naprawdę długo.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)