Każdy z nas kiedyś znalazł się w sytuacji stresowej. Wyprowadzić z równowagi może szef, a nawet Twoje dziecko. Nie możesz pozwalać sobie na to, żeby nerwy wzięły nad Tobą górę, a z drugiej strony pozwolenie sobie na ich stłumienie niesie ze sobą konsekwencję. Kiedy zbierasz w sobie negatywne odczucia i emocje, w końcu możesz wybuchnąć. Niestety, to nie wróży nic dobrego.
Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych? Co robić, kiedy zdenerwuje nas dziecko albo partner? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Pozwól sobie na emocje
Panuje przekonanie, że złość, smutek czy bezradność, to negatywne odczucia. Nic bardziej mylnego! One świadczą o tym, że jesteśmy tylko ludźmi. Nawet najbardziej cierpliwego rodzica dopada gniew i nawet najbardziej wyluzowanego pracownika dopadają czasami nerwy. Nie czuj się nigdy gorszy z powodu.
10 głębokich oddechów
Metoda niestety często niedoceniana, a przynosząca ukojenie w takich chwilach. Kiedy znajdziesz się w sytuacji kryzysowej, Twój organizm dostaje sygnał o niebezpieczeństwie i włącza mu się tryb obrony i ucieczki. W takiej sytuacji ciężko nad sobą panować: serce bije znacznie szybciej, oblewa pot i przestajesz myśleć „trzeźwo”. Policzenie do 10 lub wzięcie głębokich oddechów da organizmowi do zrozumienia, że sytuacja została opanowana.
Oddal się i daj sobie chwilę
Kiedy ktoś wyprowadzi Cię z równowagi, nie wdawaj się z nim w dyskusje. Często, pod wpływem adrenaliny mówimy słowa, których później możemy żałować. Kiedy poczujesz, że tracisz kontrolę, idź przepłukać twarz wodą lub popatrz w okno albo po prostu przed siebie. Czasami wystarczy niecała minuta, żeby się uspokoić i zacząć panować nad sytuacją. Staraj się odprężyć i powtarzaj sobie „dam radę”. Będziesz czuł, jak Twoje serce zaczyna bić wolniej, a ty sam będziesz coraz bardziej spokojny. Ważna wskazówka- jeśli Twoje dziecko krzyczy, a ty nie potrafisz załagodzić sytuacji, poczekaj, aż same się uspokoi. Jeszcze nikt nie rozwiązał sporu pod wpływem adrenaliny.
Idź na spacer
Możesz pozwolić sobie na spacer? Wykorzystaj to! Badania udowadniają, że ruch łagodzi zmęczenie, stres i nerwy. Możesz nawet wybrać się na jogging lub siłownie. Endorfiny uwalniane podczas wysiłku poprawiają samopoczucie. Dotlenienie mózgu sprawia, że myślisz nie tylko pozytywniej, ale przede wszystkim trzeźwiej! Kolejną kwestią jest fakt, że chcąc czy nie chcąc, skupiasz się na czynności fizycznej i odwracamy uwagę od swoich problemów oraz emocji.
Panowanie nad złością nie należy do łatwych zadań, ale jeśli się tego nauczysz- komfort Twojego życia może znacznie się poprawić. Życzymy Ci szybkiej nauki oraz szybkiego rozwiązywania problemów!