single-image

Tablet, komputer, telefon i internet- od tego też można się uzależnić

Aleksandra Broda
Problem uzależnień od gier komputerowych i internetu wciąż rośnie. Najczęściej narażeni są młodzi ludzie, którzy nie potrafią jeszcze dobrze dysponować swoim czasem, w efekcie czego spędzają w wirtualnym świecie dużą ilość godzin dziennie. Rodzice często są bezradni- nastolatek potrafi zrobić naprawdę wiele, żeby wyegzekwować, chociażby na „chwilę” dostęp do internetu. Jak bronić nasze dzieci przed tą niebezpieczną pułapką? Co zrobić, kiedy widzimy, że nasze dziecko traci kontakt z realnym Światem?

 

Ustal zasady i trzymaj się ich

Przede wszystkim z dzieckiem trzeba ustalić zasady, ile może czasu dziennie poświęcić na komputer. Ten czas zależy od waszych preferencji i od wieku dziecka. Eksperci zalecają, aby czas nie był dłuższy niż godzina, ewentualnie dziennie. Weź pod uwagę również fakt, że nastolatkowie często korzystają z pomocy internetu przy nauce. Dobrze jest również (zależnie od wieku) sprecyzować, w jakie gry może grać oraz z jakich stron internetowych powinien korzystać. Nie pozwalaj dziecku grać w pełne przemocy gry. Nie wpłynie to dobrze na jego psychikę, która w okresie dojrzewania i tak przechodzi wiele zmian. Jeżeli dziecko nie ma odpowiedniego wieku, powiedz jasno, że nie powinien zakładać jeszcze konta na Facebooku i wytłumacz, dlaczego tak uważasz.

Telefon komórkowy

Czy wiesz, że najnowsze badania mówią, że ponad 80% dziesięciolatków w Polsce ma już swój telefon komórkowy? Chociaż rodzice gwarantują, że zakup telefonu jest ze względu bezpieczeństwa, to jednak znaczna część przyznaje, że kupili go pod presją dziecka. W większości przypadkach internet w telefonie jest dostępny w dzień i w nocy, a rodzice nie kontrolują, ile czasu tak naprawdę dzieci siedzą „z głowami” w telefonach. Często pod pretekstem nauki, nastolatki zamykają się w pokojach i surfują po internecie. Czy da się temu zapobiec? Oczywiście. Możesz wspólnie z dzieckiem ustalić, że wyłączasz mu pakiet internetu, a w domu może korzystać z WiFi tylko w wyznaczonym czasie. Problem zbyt częstego używania telefonów przez dzieci nagłośniła Francja, która od tego Roku Szkolnego zabroniła używania komórek w szkole. Czy jest to dobry sposób? Myślimy, że tak. Uczniowie szkół podstawowych przyznają, że teraz wreszcie mają czas na rozmowę z rówieśnikami.

Ciężko żyć bez telefonu, internetu i komputera

Już najmłodsi uczą się w szkołach korzystania z komputerów. Nie ma co się dziwić- w końcu Świat idzie naprzód a technologia nim zawładnęła. Chociaż szybki dostęp do internetu, wszelkiego rodzaju gry i media społecznościowe mają wiele plusów, to warto skorzystać z nich z umiarem. Przede wszystkim należy uczyć dzieci, że Świat bez internetu istnieje i jest jeszcze piękniejszy, niż ten w ekranach. Nie ignoruj, jeśli widzisz, że Twoje dziecko spędza coraz więcej czasu przed komputerem. Róbcie sobie weekendy bez komórek i tabletów. Rozmawiajcie ze sobą i ciągle trzymajcie rękę na pulsie. Uzależnienie od gier komputerowych i internetu jest poważną chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Pamiętaj, że Twoje dziecko bierze przykład z Ciebie. Chociaż ciężko jest żyć bez mediów, to odłóż czasami telefon, wyłącz telewizor i bądź nie tylko dla siebie, ale również dla swojej rodziny.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)