Kiedy dziecko lub niemowlę uderza głową o podłogę, łóżko, czy ścianę, nie zawsze oznacza to zaburzenia. Dzieci nie potrafią radzić sobie zarówno z bólem, jak i ze swoimi emocjami. Uderzanie głową może wynikać po prostu z etapu rozwoju. Jakie są przyczyny takich zachowań? Co zrobić, kiedy maluch „próbuje się skrzywdzić”? I kiedy powinno udać się z nim do lekarza? Zapraszamy.
Co piąte dziecko uderza swoją główką o różne przedmioty. Najczęściej jest to objaw niezadowolenia wynikającego z braku wystarczającej uwagi ze strony opiekunów, nudy lub po prostu chęci zwrócenia na siebie uwagi. Rodzice, widząc swoje dziecko, reagują zbyt pochopnie. To normalne, że w takiej sytuacji chce się krzyczeć: „NIE RÓB TEGO”. Nie mniej jednak najpierw powinni znaleźć przyczynę, odpowiadając sobie na najważniejsze pytania:
- W jakiej sytuacji dziecko uderza głową? Kiedy nikt nie zwraca na niego uwagi? Po zwróceniu mu uwagi, a może, kiedy jest zmęczone?
Małe dzieci nie potrafią wyrażać swoich emocji. Kiedy czują się źle, próbują to odreagować na różne sposoby. Znalezienie przyczyny pozwoli opiekunom na ograniczenie negatywnych bodźców. Jeśli zauważą, że maluch robi się agresywny po zwróceniu mu uwagi, muszą popracować nad techniką komunikacji. Tutaj nie pomogą ostrzeżenia i krzyki. Być może maluch ma za mało uwagi ze strony rodziców. Uderzanie główką jest bardzo często wołaniem o zainteresowanie.
- Czy dziecko może być chore? Może boli je głowa, ucho lub ma temperaturę?
Niekiedy jest tak, że dziecko uderza głową, ponieważ probuje odwrócić uwagę od bólu. Dzieci szukają sposobu na uśmierzenie dolegliwości i dyskomfortu. Warto więc zmierzyć dziecku temperaturę, a nawet pójść z nim do lekarza. Lekarz powinien sprawdzić uszy dziecka oraz ogólny stan zdrowia. Dzieci również może boleć głowa. Czasami ból występuje samoistnie, bez żadnej przyczyny, a czasami może oznaczać pasożyty lub poprzedza zbliżającą się infekcję.
- Czy dziecko jest „wycofane” z życia? Nie chce się przytulać? Kołysze się?
Jeśli dziecko od jakiegoś czasu nie wykazuje zainteresowania otoczeniem, nie chce się przytulać, a jego zabawy polegają na kręceniu tych samych przedmiotów, może być to objaw zaburzeń. Może, ale oczywiście nie musi. W tym wypadku należy niezwłocznie udać się do specjalistów, którzy dokładnie zbadają dziecko.
Co robić, kiedy dziecko uderza głową?
Przede wszystkim należy się uspokoić. W wielu przypadkach najczęściej jest to przejściowy etap. Zamiast panikować, należy dziecku zaufać i przyjrzeć się mu. Rodzice, którzy dostrzegą, że dziecko reaguje tak, kiedy jest zdenerwowane, powinni dać mu czas na zrozumienie swoich emocji (uczyć je i rozmawiać), a także pokazywać inne metody na rozładowanie napięcia. Może być to np. podanie dziecku grzechotki lub piłeczek. Jeśli dziecko domaga się uwagi, trzeba mu ją dać. Zazwyczaj uderzanie główką mija po 3 roku życia. Rodzice, którzy zauważyli, że dziecko może mieć infekcję, muszą udać się do lekarza. Podobnie w przypadku, kiedy dziecko nie wykazuje zainteresowania otaczającym go światem, a także nie zwraca uwagi na rodziców, oddala się.
Kiedy dziecko uderza głową, nie zawsze oznacza to autyzm, lub inne zaburzenia. Najważniejsza jest spokojna postawa rodziców i obserwacja dziecka.