Wczoraj było o stereotypach, które mogą skrzywdzić zarówno fizycznie, jak i psychicznie nasze dzieci. Dzisiaj porozmawiamy o stereotypach, które jeśli są powielane, mogą znacząco obniżyć jakość życia rodziców. Uwaga. Będzie mocno. Będzie momentami bolało. Będzie dla niektórych kontrowersyjnie.
Kobieta powinna siedzieć z dziećmi w domu
Czy aby na pewno matka musi siedzieć z dziećmi w domu? A co w sytuacji, kiedy chce wrócić na ścieżkę zawodową lub musi dokładać się do domowego budżetu? Co jest złego w tym, że to ojciec po pojawieniu się nowego członka rodziny, rezygnuje z całego etatu, aby matka mogła np. po miesiącu wrócić, chociaż na trzy godziny do pracy? Rodzice nie muszą tylko zapewniać poczucia bezpieczeństwa i bliskości dziecku, ale również je utrzymywać i myśleć o jego przyszłości. Jeśli dwoje dorosłych ludzi dojdzie do porozumienia i podzieli się opieką nad noworodkiem, dziecko tylko zyska.
Wzrasta świadomość tego, że dziecko, aby rozwijało się prawidłowo, musi tworzyć więź z obydwojgiem rodziców. Coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć, że stereotyp dotyczący matki-kury domowej odbiera często radość życia i niszczy najlepsze lata.
Kobieta nie może zarabiać więcej od swojego partnera
Czy wiesz, że wielu mężczyzn wstydzi się przyznawać, że ich partnerki zarabiają więcej pieniędzy? Czy wiesz, że ten stereotyp jest powodem wielu kłótni małżeńskich? W głowach wielu mężczyzn zostało zakorzenione, że muszą zarabiać więcej i kropka. To w dorosłym życiu rodzi wiele kompleksów i odbiera poczucie własnej wartości mężczyznom.
Ojciec – osoba, która wie wszystko. Matka – ta głupsza, od przytulania
Ojciec wymieni nazwiska wszystkich polityków zasiadających w obradach sejmu w 2017 roku. Tata pomoże z matematyką, a kiedy trzeba – naprawi cieknący kran, zmieni olej w samochodzie. Jeśli czegoś nie wiesz – zapytaj się taty, ponieważ mama jest od dbania o dom i za bardzo się nie zna. Tata nie wykąpie, nie zrobi jednak prania i nie zabierze do lekarza. Powiem Wam szczerze, że przez długi czas właśnie w takim środowisku się wychowywałam i nigdy nie chciałabym powielać tego schematu w swoim domu. Moja mama to bardzo inteligentna osoba, która wie dużo rzeczy, potrafi zadbać sama o siebie, ale kiedyś po prostu nie mogła tego pokazywać, żeby nie było takiego załamania stereotypowego.
Uważam, że nie powinno się wpajać dzieciom, że mężczyźni są w czymś lepsi od kobiet i odwrotnie. Jest bardzo dużo kobiet, które znają się na polityce, mechanice samochodowej i naukach ścisłych, jak i wiele mężczyzn, którzy lepiej gotują, dokładniej sprzątają, ale za cholerę nie naprawią komputera, czy też telewizora. Dzieci same z czasem poznają słabsze i lepsze strony rodziców, ale to nigdy nie powinno być uzasadnione stereotypami, tylko realnymi umiejętnościami.
Tutaj pokażę serię książeczek, które wywołały w nas, jako rodziców nutkę niesmaku. Oczywiście nie obrażam autorów, ale wydaje mi się, że czas zatrzeć tę przykrą dla wielu dzieci ścieżkę.
Kobieta powinna poświęcać się dla dobra dzieci i rodziny
Niebieska Linia to Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Na jej stronie znalazłam kolejny, bardzo krzywdzący stereotyp. Mówi on o tym, że kobieta powinna zrobić WSZYSTKO, aby zostać w związku, nawet tym przemocowym, toksycznym, dla dobra dzieci. Ten stereotyp obarcza matki i zrzuca na nie ogromny ciężar oraz poczucie winy. W tym wszystkim oczywiście są cierpiące dzieci, które dobrze wiedzą, co złego dzieje się w rodzinie i ze wszystkich sił pragną żyć normalnie, godnie, spokojnie.
Stereotypy, które wciąż są powielane
To tylko niektóre stereotypy, które są wciąż przez wielu powielane. Skutkiem tego jest obniżenie jakości życia rodziców oraz pozbawienie ich własnego „ja”, szczęścia i radości. Pamiętajmy, że rezygnowanie z własnych ambicji i pragnień tylko ze względów społeczno-kulturowych-stereotypowych jest krzywdzeniem się i nigdy nie przynosi czegoś dobrego. Pamiętajmy o tym i przekazujmy dalej.