Wiem, że od czasu do czasu lubicie tematy lifestylowe, więc korzystając z tego, że jeszcze miesiąc wakacji przed nami, pokażę Wam 3 przepisy na sałatki. Te sałatki sprawdzają się idealnie jako „dodatki” na grilla, ale jedna jest na tyle sycąca, że zaspokoi brzuszki tych, którzy nie jedzą mięsa. Moi znajomi mówią, że wszystkie są przepyszne. Produkty można kupić na każdym straganie, czy też w każdym sklepie. Brakuje Wam pomysłów na letnie sałatki na grilla? Zapraszam.
Od razu mówię, że chociaż staram się zdrowo żywić rodzinę i przyjaciół, to czasami pozwalam sobie na małe odstępstwa ze względu na okazję, jak i bywający ograniczony budżet.
Sałatka wiosenno-letnia ze świeżych warzyw
Porcja dla 4-6 osób. Wystarczy na grilla, ponieważ zapewne będzie jeszcze coś innego do jedzenia. Pamiętajmy, że lepiej zrobić mniej, niż później wyrzucać, zwłaszcza, że warzywa szybko tracą świeżość po umyciu i obraniu, a już w szczególności w sałatce.
- Pomidory malinowe (mogą być zwykłe, cherry, papryczkowe) – ok. 300 – 400 gram.
- Bardzo duży ogórek szklarniowy lub dwa mniejsze. Jeśli mamy gruntowe to tak ze 3,4.
- Jedna duża czerwona papryka.
- Jedna niewielkiej ilości sałata lodowa (śmiało możesz użyć pekińskiej)
- Pół puszki kukurydzy.
- Dwa sosy włoskie z Knorra.
Wszystko kroję na jak najmniejsze kawałki.
Jeśli chodzi o sos, to możesz sama zrobić np. winegret, ale ja używam sosów włoskich z Knorra. Do takiej wiosenno-letniej sałatki są idealnie. Świetnie podkreślają smak. Mieszam dwa sosy z niewielką ilością wody i oleju. I możecie mnie zabić, ale mój organizm oraz kubki smakowe nie tolerują od dłuższego czasu oliwy z oliwek. Gotowe sosy do sałatek mieszam ze zwykłym olejem słonecznikowym. Z jakim olejem wy zmieszacie? Zależy tylko od Was. 🙂
To jest bardzo neutralna sałatka, która pasuje wszystkim i każdy chętnie nakłada ją sobie na talerz (w tym dzieci). Przejdźmy teraz do sałatki, która wpasuje się w gusta fanów rukoli.
Sałatka na grilla z rukolą, pomidorami i mozzarellą
Porcja również na 4-6 osób. Jest przepyszna: łączy ze sobą wiele smaków. Co potrzebujesz?
- Ok. 100- 200 gram. rukoli. To zazwyczaj jedna sklepowa „paczka”.
- Dwa standardowe opakowania mozzarelli w krążku lub w wersji „mini kuleczek”.
- Pomidory malinowe (mogą być zwykłe, cherry, papryczkowe) – ok. pół kilo.
- Mały ogórek szklarniowy lub dwa małe ogórki gruntowe (nie są one najważniejsze).
- Dosłownie pół papryki (resztę dodajcie do innych sałatek lub zjedźcie na kanapkach).
- Pestki dyni, słonecznik i inne cudowności. My kupujemy takie miksy. Wystarczy na samym końcu posypać w miarę uznania. Takie opakowanie starcza naprawdę na mnóstwo sałatek. To fajna inwestycja.
- Troszkę kukurydzy.
- Dwa sosy francuskie z Knorra.
Rukolę przesypuję do miski. Wszystkie składniki kroję w kosteczkę lub w co mi tam wyjdzie.
Następnie biorę dwa opakowania sosu francuskiego z Knorra: mieszam z wodą i olejem, a następnie gotowy sos wlewam do miski i dobrze wszystko ze sobą mieszam.
Sycąca sałatka z brokułami, czosnkiem i jajkiem
Ten, kto nie wierzy w moc tej sałatki, to szybko zmieni zdanie po spróbowaniu. Ta sałatka zawsze spotyka się z ogromnym zachwytem wśród gości. Przedstawię też wersję dla dzieci. Sałatka ta wymaga jednak troszkę więcej czasu, ale jeśli wszystkie zapalniki na kuchence nam działają, to będzie to dosłownie 30-45 minut.
- Dwa świeże brokuły.
- Siedem mniejszych jajek lub 4 większych.
- 2 duże pomidory (mogą być malinowe, jak i zwykłe).
- 3 większe ziemniaki.
- 3 duże ząbki czosnku,
- kilka łyżek majonezu,
- sól i pieprz.
Brokuły oczywiście dokładnie myjemy. Odcinamy łodygi. Odcinamy też znaczną część korzeni. Te korzenie my zajadamy podczas robienia sałatki lub mrozimy i wyciągamy, kiedy gotujemy zupę warzywną. Chodzi o to, aby zostawić same drzewka i niewielką część łodygi.
W tym samym czasie obieramy ziemniaki i kroimy je w kostkę.
Nastawiamy trzy gazy. Na jednym garnek z wodą do brokułów (do wody dodajemy małą łyżkę soli i małą łyżkę cukru). Na drugim garnek z jajkami na twardo. Na trzecim ziemniaki. Brokuły wrzucamy na gotującą się wodę, dosłownie na 5 minut. Brokuły muszą być twarde i chrupkie.
Kiedy wszystko się ugotuje i się wystudzi, wrzucamy do naczynia brokuły. Następnie dodajemy pokrojone pomidory, pokrojone jajka, ziemniaki. Ząbki czosnku traktujemy zgniataczem lub kroimy w drobny mak. Sypiemy je na całość. Doprawiamy solą i pieprzem, a następnie wedle uznania dodajemy majonez. Całość dokładnie mieszamy. I gotowe.
Sycąca, naprawdę smaczna, lekko ostra.
Mojemu dziecku przygotowuję w ten sam sposób sałatkę, ale dodaję znacznie mniej czosnku i majonezu.
To już wszystkie proste sałatki, które polecam na grilla. Na którą macie ochotę? Smacznego!