single-image

Wszystko, co chcesz wiedzieć na temat edukacji przedszkolnej twojego dziecka. Recenzja książki „Akcja adaptacja” A. Stein

Temat przedszkola jest dla wielu rodziców trudnym wyzwaniem. Nie każdy ma wyklarowaną i oczywistą sytuację, za to stoi przed szeregiem pytań i znaczących decyzji. Naprzeciw dylematom wychodzi Agnieszka Stein ze swoją książką „Akcja adaptacja”, która porusza wiele tematów związanych z placówkami edukacyjnymi najmłodszych oraz wspiera rodziców w tej nowej sytuacji.

Rodzice zastanawiają się nad wieloma kwestiami: czy przedszkole jest w ogóle potrzebne dziecku, czy lepiej byłoby opiekować się nim w domu? Co wówczas z pracą zawodową? A jeśli już zdecydują się posłać malca do przedszkola, to jak wybrać miejsce właściwe i przyjazne? Na co zwrócić uwagę i jakie są w ogóle rodzaje przedszkoli? Jak bezpiecznie i bez stresu przejść przez adaptację oraz jak zmodyfikować codzienność, aby nie sprawiała kłopotów? A zajęcia przedszkolne lub dodatkowe? Już samo to zagadnienie budzi wiele wątpliwości, a nawet kontrowersji. No i oczywiście zachowanie dziecka – jak je wspierać, kiedy pojawią się problemy np. z kontaktami w grupie? „Akcja adaptacja” to pozycja, dzięki której wszystkie te niewiadome staną się prostsze i bardziej zrozumiałe.

Przedszkole – dlaczego, po co i kiedy?

Powody, dla których rodzice coraz częściej myślą o posłaniu dziecka do przedszkola mogą być różne. Czasami jest to przekonanie, że malec będzie się tam lepiej rozwijał, zaspokajał potrzeby społeczne oraz odpowiednio przygotuje się do dalszej edukacji. Często chodzi o powrót rodzica do pracy, co ciągnie za sobą konieczność oddania pociechy pod czyjąś opiekę. Bywa też tak, że pierwsze plany przedszkolne spowodowane są presją ze strony najbliższych lub przekonaniem, że przedszkole jest lekiem na nadmierną wrażliwość, braki w samodzielności lub inne trudności.

Ten rozdział daje rodzicom ogromną dawkę wiedzy na temat rozwoju dzieci, przedstawia obiektywnie szereg „za” i „przeciw”, a przede wszystkim pomaga rodzicom zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby całej rodziny.

Jak wybrać przedszkole?

Pytanie o odpowiednie przedszkole nie ogranicza się do wyboru między prywatnym a państwowym lub dalekim czy bliskim.  Warto wiedzieć jakie w ogóle są rodzaje przedszkoli i na czym polega opieka w każdym z nich. Ważnymi kwestiami są zajęcia programowe i pozalekcyjne oraz świadomość tego, jak bardzo są one potrzebne (lub niepotrzebne) w rozwoju malucha. Kadra przedszkola także ma niemałe znaczenie – w końcu dobrze jest ufać osobom, którym powierzamy nasze dzieci.

Na co zwrócić uwagę, o co pytać, co powinno wzbudzić czujność? W tym rozdziale szczegółowo zostały opisane różne możliwości oraz drobiazgi, które mają kluczowe znaczenie podczas rozmów z dyrekcją i nauczycielami.

Adaptacja

To słowo spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Jak długo może ona trwać, dlaczego jest potrzebna oraz jak się do niej przygotować – dowiadujemy się z trzeciego rozdziału. Nie tylko dostajemy szereg wskazówek, ale także lepiej możemy zrozumieć istotę adaptacji:

„Adaptacja nie jest po to, żeby dziecko się przyzwyczaiło, żeby przyjęło do wiadomości, że nie ma wyjścia i że nie ma wpływu na to, co się z nim dzieje. Adaptacja jest po to, żeby dziecko poczuło się na tyle bezpieczne, aby chciało w danym miejscu przebywać”.

A czy zadaliście sobie kiedyś pytanie czy… Wy jesteście gotowi na przedszkole? Jeśli nie, to teraz – korzystając z profesjonalnego wsparcia – macie szansę się nad tym zastanowić.

 

Treść pozostałych rozdziałów dotyczy codzienności w przedszkolu, zajęć i wyzwań, jakie stoją przed dzieckiem. Porusza temat przepraszania, złości, sprzątania, kar i nagród, tęsknoty za rodzicem oraz tego, co może niepokoić w opowieściach dzieci o przedszkolnym dniu. Ta lektura ułatwia komunikację z dzieckiem, wspieranie go oraz współpracę z wychowawcami.

Książka „Akcja-adaptacja” nie jest poradnikiem, który ma na celu powiedzieć rodzicom jak mają postępować, nie wskazuje jednego słusznego kierunku, ani nie daje gotowych rozwiązań. Jest zbiorem wiedzy na temat wychowania, wyczerpującym opisem różnych możliwości oraz książką pełną cennych wskazówek i podpowiedzi. Agnieszka Stein skłania nas przede wszystkim do przemyśleń oraz pomaga w dokonaniu wyboru właściwego rodzicom.

Rekomendując tę książkę śmiało mogę napisać, że nie jest ona przeznaczona wyłącznie dla rodziców, którzy temat przedszkola mają dopiero przed sobą. „Akcja adaptacja” kieruje uwagę rodzica na aspekty, których wcześniej nie dostrzegał, a także na takie, których nie był pewien lub się ich obawiał. Ilu z nas, rodziców ma świadomość o czym świadczą rysunki na przedszkolnej tablicy? Ilu z nas wie co robić, kiedy nagle okazuje się, że dziecko kategorycznie odmawia dalszego uczęszczania do przedszkola? Czy myśl o zmianie przedszkola jest zasadna? I w końcu jak to jest z dojrzałością szkolną? Na przykład czy wcześniejsza nauka czytania i pisania pomoże malcowi w dalszej nauce? Zagadnień jest całe mnóstwo, dlatego warto zajrzeć do książki, która szeroko, dokładnie, a przede wszystkim bardzo zrozumiale przedstawia nam pełen obraz rzeczywistości przedszkolnej.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)