single-image

Witamina D u niemowląt – jak podawać? Czy trzeba ją suplementować?

Rodzic Rodzic

To jest pewne – witamina D to składnik niezbędny w rozwoju zarówno noworodków, jak i starszych dzieci. Zapewnia odpowiedni rozwój układów kostnego i mięśniowego, a także przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania trzustki i tarczycy. Optymalne dozowanie witaminy D chroni organizm przed licznymi chorobami (wśród najniebezpieczniejszych m.in. krzywica oraz cukrzyca), ale także zapobiega powstawaniu infekcji czy alergii. Bardzo często pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób dawkować tę witaminę u noworodków i niemowląt. Wiadomo, że niedobór witaminy D (lub jej nadmiar) może przekładać się negatywnie na zdrowie dziecka, dlatego tak bardzo istotne jest, aby utrzymać się w odpowiednich widełkach dawkowania.

Ile witaminy D potrzebuje noworodek?

W przypadku dzieci do końca szóstego miesiąca życia, zalecaną przez lekarzy optymalną dawką jest 400 j.m. na dobę (10,0 µg/dobę), natomiast optymalna doza dla dzieci do ukończenia pierwszego roku życia to 400 – 600 j.m. na dobę (czyli 10,0-15,0 µg/ dobę). Taka dawka w zupełności zaspokaja potrzeby rozwojowe dziecka i pozwala na optymalny rozwój. Warto przy tym pamiętać, że suplementacja witaminy D powinna następować już od pierwszych chwil życia dziecka i jej konieczność może być niezależna od sposobu żywienia. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym, powinniśmy uzgodnić z lekarzem, czy konieczne będzie suplementowanie witaminy D. Trzeba bowiem wiedzieć, że w 100 ml mleka matki znajduje się ledwie między 1,5 a 8 j.m. witaminy D, zaś w mlekach modyfikowanych jest jej ok. 50 j.m. w 100 ml. Nietrudno więc zauważyć, że karmienie pokarmem może nie wystarczyć (dziecko musiałoby wypijać między 5 a 26 l mleka matki dziennie!) i potrzebne będą dodatkowe suplementy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują kropelki z witaminą D, które, dzięki łatwo przyswajalnej formie, niemal natychmiastowo są w stanie zaspokoić braki. Dobrze przy tym zdać sobie sprawę z tego, że witamina D rozpuszcza się jedynie w tłuszczach – a zatem popicie wodą może skutecznie zapobiec przyswojeniu (lepiej od razu podać pokarm naturalny).

Czy podaję dziecku wystarczającą ilość witaminy D?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Chociaż podawane przez nas ilości witaminy D w mleku matki oraz mleku modyfikowanym mówią jedno, to jednak nie warto podejmować działań na własną rękę. Najlepiej skonsultować decyzję dotyczącą suplementacji witaminy D z lekarzem rodzinnym – wtedy mamy pewność, że wszystko będzie w porządku, a niemowlę będzie rosło zdrowe i silne.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)