single-image

Wartościowe książki o empatii i uważności

Łukasz Granek

Przestawiamy dwie wspaniałe książki od Wydawnictwa Cojanato, które mogą stać się narzędziem dla rodziców do nauki dziecka ważnych umiejętności osobistych i społecznych.

W dzisiejszych czasach dorośli często są zapracowani i zabiegani. Brakuje nam czasu, a bywa, że i chęci, by poświęcić chwilę na ulubione hobby czy relaks. Dzieci w naturalny sposób uczą się od dorosłych, niestety„dziedziczą” także po nich nieprawidłowy styl życia.Nic więc dziwnego w tym, że nawet maluchy bywają zestresowane i rozkojarzone. Coraz częściej u dzieci występują problemy z koncentracją oraz brak umiejętności opanowania własnych emocji.

Eline Snel holenderska terapeutka stworzyła autorską Akademię Nauczania Uważności, w ramach której pracowała z nauczycielami, rodzicami i dziećmi. Swoich podopiecznych uczyła jak w galopie dnia codziennego zatrzymać się na chwile i skupić na byciu tu i teraz. Eline Snel udowodniła, że codzienne wykonywanie prostych ćwiczeń relaksujących wpływa na poprawę koncentracji, wyciszenie myśli, lepsze samopoczucie i łatwiejsze radzenie sobie z trudnymi emocjami.
W pracy „Uważność i spokój żabki” autorka dzieli się z czytelnikiem swoją wiedzę. W książce zawarła wiele porad dla rodziców, a także zestaw krótkich ćwiczeń skierowanych do dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Całość napisana jest prostym, rzeczowym językiem.
Do książki dołączona jest płyta z ćwiczeniami. Głosu do nagrań użyczyła Agnieszka Marszałek, która jest certyfikowaną nauczycielką uważności MBSR oraz trenerką rozwoju osobistego. Jej głos jest spokojny, kojący, sprawdza się wspaniale w roli przewodnika po zadaniach.
Uważność i spokój żabki” to genialna i niebanalna książka, która wypełniła swoistą lukę na polskim rynku.

Umiejętność rozpoznawania i nazywania uczuć pomaga w codziennym życiu. Dzięki niej możemy rozumieć samego siebie i innych oraz łatwiej zapanować nad ekspresją emocji.
Nabywanie tej umiejętności jest procesem długotrwałym, dlatego warto go rozpocząć jak najwcześniej.

Z pomocą przychodzą książki, które w naturalny sposób przekazują maluchom tę trudną i jakże ważną wiedzę. Jedną z propozycji, którą możemy wam polecić, jest książka „Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1”. To zbiór 16 historii, w których bohaterami są żyrafa Bibi, szakal Zenon oraz ich przyjaciele. Opowiadania dotyczą codziennych sytuacji z życia zwierząt, dzięki czemu młody czytelnik może się z nimi utożsamiać. Bajki w prosty sposób ukazują jak z szacunkiem komunikować się z drugą osobą. Autorki Joanna Berendt i Aneta Ryfczyńska za pomocą sympatycznych zwierząt przekazują prawidła dotyczące relacji międzyludzkich, w tym okazywania akceptacji, uprzejmości oraz szacunku.
Podkreślają, jak ważna jest wrażliwość na osobę po drugiej stronie, na jej przekaz i potrzeby.
Do każdego tekstu dołączone zostały pytania i zadania do rozmów z dziećmi, które mogą ułatwić opiekunom kontynuację konwersacji na temat poruszony w bajce.
Książka skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz młodszych uczniów. Z pewnością sprawdzi się jako pomoc dla rodziców, wychowawców czy psychologów.

Recenzje książek napisała Monika Górka.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)