single-image

Święty Mikołaj – Czy znasz jego historię?

Aleksandra Broda

6 Grudnia obchodzimy mikołajki. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że jest to Święto ku czci Świętego Mikołaja. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku i był Biskupem Miry. Z racji tego, że były to odległe czasy, jego postać jest owiana legendami i tajemnicami.

Ciężko określić nawet dokładną datę urodzenia Świętego Mikołaja, więc nie ma co się dziwić, że tak naprawdę nie odnaleziono żadnych dokumentów potwierdzających jego istnienie. Wszystkie zapisy o nim pojawiają się dopiero w następnych wiekach, a jego historia owiana jest bardziej legendą, niż faktami.

Dopiero w VI wieku zapisano opowieść „Oficerowie”, która mówi o tym, że Mikołaj z Miry uratował życie sześciu żołnierzom i tak o to postać Świętego stała się bardzo popularna w Kościołach greckich, syryjskich i łacińskich.

Co wiemy z legend oraz zapisów historycznych o Świętym Mikołaju? Że wychował się w bardzo bogatej i wierzącej rodzinie. Pomagał potrzebującym ludziom, głównie dzieciom. Bardzo popularna jest legenda, która mówi o tym, że miał uratować przed straceniem cnoty trzy siostry. Jak można przeczytać w żywocie archimandryty Michała (IX wiek) Mikołaj, zanim jeszcze stał się Biskupem, uwolnił z domu publicznego trzy siostry, wrzucając im przez okno pieniądze w nocy. Dzięki temu siostry miały już na tyle majątku, że mogły wyjść za mąż i uwolnić się z murów domu publicznego. Jak wiadomo, w tamtych czasach kobiety, które nie miały posagu, nie mogłyby wyjść za mąż i trafiały najczęściej do tego typu miejsc.

Rozdawał pieniądze biednym, głodnych karmił i zawsze służył pomocą. Mikołaj stał się ikoną pomocy ludziom w każdej potrzebie i już w średniowieczu uważany był za patrona dzieci. W późniejszym okresie na jego cześć w Kościołach odbywały się kazania przeznaczone głównie dla młodszej widowni.

Mikołajki obchodzone są na całym Świecie, a każdy kraj ma inne tradycje z nimi związane. Nie mniej jednak postać Świętego Mikołaja na przestrzeni lat zmieniła się, można powiedzieć- diametralnie. Mikołaj nie wygląda już jak Biskup, lecz jak starszy, okrągły pan z brodą i czerwonym strojem. W ręku zawsze trzyma worek pełen prezentów. Na jego twarzy można dostrzec uśmiech.

Chociaż każdy Kraj, a nawet dom obchodzi inaczej mikołajki, cel jest ten sam- wręczyć skromny podarunek swoim bliskim (głównie dzieciom). Te najmłodsze z zachwytem czekają na wizytę Świętego w domu, marząc o spotkaniu go osobiście. W niektórych domach zostawia się Mikołajowi ciasteczka i szklankę mleka- Mikołaj przychodzi w nocy. Czasami dzieci czekają na Mikołaja, który odwiedza je w przedszkolu lub szkole. W zależności od tradycji Mikołaj zostawia prezenty w butach, skarpetkach, a nawet pod poduszkami. Najważniejsza jednak w tym całym dniu jest wiara oraz wyobraźnia, dzięki której dzieci mogą się rozwijać nie tylko duchowo, ale i kreatywnie. Warto podtrzymywać tradycję w każdym domu, ponieważ ona jednoczy i wprowadza w wyjątkowy nastrój. 

Podzielcie się Waszymi tradycjami mikołajkowymi! Wasze dzieci wierzą w Mikołaja?

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)