single-image

Raźnym krokiem ruszamy w nowy rok szkolny!

Rodzic Rodzic
Właśnie rozpoczynamy kolejny rok szkolny. Pewnie tornister już kupiony, piórnik spakowany, zeszyty powoli ubierają się w okładki. Dla wielu dzieci to bardzo stresujący czas. Niektóre idą do szkoły po raz pierwszy. Pierwszoklasiści przestają być dziećmi, które tylko się bawią, a stają się uczniami, którzy muszą mieć porządne biurko, komplet szkolnych przyborów i podręczniki. Na szczęście nauka w nauczaniu początkowym jest lekka i przyjemna. Dzieci w tym wieku są bardzo otwarte, chłoną wiedzę jak gąbka. Nowy rok szkolny bardzo przeżywają również przedszkolaki – często ci najmłodsi właśnie we wrześniu po raz pierwszy przekroczą próg przedszkola i zostaną na dłużej bez rodziców. O tak, początek września to stresujący czas  dla wielu rodziców oraz ich pociech.

Jak wspomóc dziecko w tym trudnym czasie? Jak nie przekładać na dziecko swojej, być może kiepskiej historii edukacji? Jak nie wzbudzać w dziecku traumy, która być może jest strachem tylko naszym, a wcale nie naszego dziecka? Harmonijny rozwój dziecka jest w głównej mierze uzależniony od jego otoczenia. Nie bez przyczyny tak ważny we wczesnym rozwoju dziecka jest jego bliski kontakt z rodzicami. Zaczyna się już od urodzenia, obecnie kontakt skóra do skóry to już norma w każdym szpitalu po porodzie – chodzi przede wszystkim o kolonizację ciała noworodka bakteriami matki, ale również o budowanie bliskości. Późniejsze noszenie w chuście, przytulanie, to wszystko ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Następnie zaczynają się kontakty z rówieśnikami, poznawanie szerszego otoczenia, wycieczki na place zabaw, poznawanie dalszej rodziny i generowanie przyjaźni. Etap przedszkolny i szkolny to już środowisko wielobodźcowe. Generuje kontakty nie tylko z rówieśnikami, ale również nauczycielami. Dziecko uczy się odpowiedzialności, zorganizowania, pracy w grupie, szacunku dla nauczyciela, współpracy z innymi dziećmi. Wszystkie te elementy wspierają rozwój dziecka, mają niebywały wpływ na jego przyszłość. Pozwólmy dziecku chłonąć to wszystko, co na nie czeka w szkole. Bądźmy obok, wspierajmy, obserwujmy.

Szkoła to cenne doświadczenie. Najważniejsza zasada, jaką powinni kierować się rodzice, to równowaga. Dziecka nie należy przebodźcować. Wszyscy chcemy dla dzieci jak najlepiej, ale zbyt wiele zajęć pozaszkolnych może spowodować w małym umyśle chaos. Zbyt mało bodźców (np. tak zwany homeschooling) powoduje nudę i niezrealizowanie potrzeb społecznych.

Do dziecka musimy podejść ze zrozumieniem, spokojnie, bez nerwów. Nie wymagajmy zbyt dużo, nie lekceważmy dla nas błahych, dla dziecka zaś poważnym drobnych problemów. Pamiętajmy, jak bardzo stresująca szkoła bywała dla nas. Wspierajmy dziecko, pomóżmy mu sprawić, by początek nowego roku szkolnego był wspaniałą przygodą.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)