single-image

Problemy z akceptacją siebie? Nastolatku, nie jesteś sam!

Okres dojrzewania zmienia nie tylko Twoje ciało, ale również Twoje myślenie. Stajesz się jeszcze bardziej świadomym człowiekiem, szukasz swoich pasji, starasz się spełniać swoje marzenia- jest to naprawdę niezwykły czas. Czasami możesz jednak popaść w kompleksy, z którymi ciężko sobie samemu poradzić. Z każdej strony jesteś atakowany internetem, telewizją i czasopismami, które często nie pokazują rzeczywistości. Z jednej strony chcesz czuć się jednostką, a z drugiej strony pragniesz wyglądać jak inni, np. mieć takie samo obuwie, modne spodnie czy słuchać podobnej muzyki. Pamiętaj tylko, że bez względu na to, jak wyglądasz, jesteś kimś wyjątkowym.
Każdy jest wyjątkowy, ale idealny człowiek nie istnieje

Tak, to prawda. Nawet prawa strona Twojego ciała nie jest do końca proporcjonalna do lewej strony. Nikt nie ma idealnych, równych oczu- jedno oko może być większe od drugiego. Nie widzisz tego wśród znajomych? Bo tego tak naprawdę nie widać. Pamiętaj, że kompleksy są tylko w Twojej głowie. Chociaż akceptacja samego siebie jest dość ciężkim procesem, to efekt poprawi Twoje życie o sto procent. Dzisiaj chcemy nauczyć Cię akceptacji swojego ciała i udowodnić Ci, że Twoje kompleksy można zamienić w coś wyjątkowego.

Porozmawiaj z rodzicami

Jest Ci źle, ponieważ masz trądzik, albo ciągle się pocisz? Może nie potrafisz zaakceptować swojego wzrostu albo wagi? Powiedz o tym swoim rodzicom. Nic tak nie poprawi Ci samopoczucia, jak szczera rozmowa z nimi. Uważasz, że ich to nie zainteresuje, albo nie będą w stanie Ci pomóc? Mylisz się! Powiemy Ci nawet więcej- oni też kiedyś byli nastolatkami i bardzo prawdopodobne, że zmagali się z takimi samymi problemami.

Nie porównuj się do innych

Każdy dojrzewa w swoim własnym tempie i każdy na swój sposób. Może Twoja najlepsza przyjaciółka nie ma trądziku, ale to jest kwestia indywidualna. Musisz zrozumieć, że to, co dzieje się z Twoim ciałem nie jest w ogóle od Ciebie zależne- natura to bardzo mądra istota. Ona doskonale wie co robi. Zaufaj jej i ciesz się tym stanem.
Kolejną kwestią jest fakt, że zdjęcia, jakie widzisz w internecie lub telewizji, wcale nie są prawdziwe. Pamiętaj, że nie powinieneś w tym czasie korzystać z żadnych diet ani tym bardziej się odchudzać. Potrzebujesz teraz jeść zdrowo i regularnie.

Nie śmiej się z nikogo, a kiedy ktoś Ci dokucza- zgłoś to

Ktoś rośnie wolniej niż ty? A może ktoś śmieje się z Ciebie, że jesteś niski? Nie powinieneś śmiać się i dokuczać innym, żeby poczuć się lepiej. Pamiętasz, jak pisaliśmy, że każdy jest wyjątkowy? To powód do dumy, a nie do żartów. Natomiast jeśli to Tobie ktoś sprawia przykrość, nie bój się zgłosić tego nauczycielowi- nikt nie zasługuje na takie traktowanie. Nie powinieneś tego również brać do siebie- hormony w okresie dojrzewania robią swoje. Wiemy, że takie sytuacje są przykre, ale nie warto się nimi przejmować.

Zaakceptuj siebie! Poczytaj o okresie dojrzewania i zapytaj rodziców. Okres dojrzewania to piękny czas i trzeba korzystać z niego z podniesioną głową!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)