single-image

Pierwsza pomoc przy omdleniu. Grafika do pobrania

Aleksandra Broda

Chociaż zazwyczaj omdlenie kojarzy nam się z upałem, nic bardziej mylnego. Zemdleć można w każdej sytuacji i w każdej temperaturze. Najczęściej do omdleń dochodzi w dużych skupiskach ludzi, np. w sklepach lub Kościołach. Pozycja stojąca i duchota sprzyja omdleniom. Teraz w okresie jesienno- zimowym będą zdarzać się przypadki omdleń w Komunikacji Miejskiej lub w sklepach. Dlaczego? Ponieważ nagła zmiana temperatury, jak i przebywanie w grubych kurtkach w ciepłych miejscach również może powodować, że człowiek zemdleje. Dodajmy do tego głód oraz przedświąteczną gorączkę i naprawdę wiele nie trzeba. Należy również wspomnieć o tym, że dzieci bardzo często mdleją w szkołach ze względu na stres oraz zmęczenie, a nawet nieprawidłową dietę.

Pamiętaj, że jeśli Tobie lub Twoim bliskim często zdarzają się omdlenia, należy pilnie zgłosić się do lekarza i zrobić podstawowe wyniki krwi!

Omdlenia są spowodowane także bólem, strachem, zbyt szybkim podniesieniem ciała z pozycji leżącej do siedzącej lub stojącej. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny, a nawet odwodnienie przyczyniają się również do tego. Nierzadko jest tak, że niektóre leki powodują omdlenia. Warto więc wiedzieć, jak należy zachować się, kiedy ktoś zemdleje. Ty sam również powinieneś znać pierwsze sygnały, które wysyła Twój organizm, mówiące o tym, że możesz zasłabnąć.

Pierwsze symptomy to mroczki przed oczami, pocenie się rąk, uczucie zimna albo gorąca, zawroty głowy, słyszenie dziwnych dźwięków oraz nudności. Jeśli ty sam czujesz, że możesz zemdleć- natychmiast połóż się z nogami ku górze, np. układając sobie jakiś przedmiot pod nogi. Jeśli jesteś w stanie- otwórz okno lub wyjdź na powietrze. Poproś kogoś o pomoc, a jeśli jesteś sam- koniecznie poinformuj kogoś bliskiego, używając telefonu komórkowego.

  • Najczęściej spotykanym błędem przy udzielaniu pierwszej pomocy przy omdleniu jest uderzanie po twarzy albo wylewanie wody na poszkodowanego. Tak naprawdę to wcale nie pomaga, a może tylko zaszkodzić! Czasami zdarza się tak, że poszkodowanemu podaje się płyny. Tego absolutnie nie należy robić, ponieważ grozi to zadławieniem!

Jak więc pomóc osobie, która zemdleje? Poniżej przedstawiamy grafiki, które możecie pobrać i wydrukować. Schemat dotyczy starszych dzieci i osób dorosłych.

Pamiętaj, żeby w sytuacjach udzielna pierwszej pomocy zachować zimną krew. W razie konieczności i możliwości zawołaj kogoś do pomocy. 

Numer, pod którym możesz wezwać pomoc to: 112. 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)