single-image

PIELĘGNACJA NOWORODKA

Joanna Jesiołowska

Każda młoda mama, szczególnie przy pierwszy dziecku, zastanawia się jakich kosmetyków używać do pielęgnacji maluszka od pierwszych dni życia. Zalecenia pielęgnacyjne zmieniły się od czasów naszych rodziców, inaczej wygląda opieka okołoporodowa noworodka w szpitalu, inaczej powinna wyglądać również w domu. Kategorycznie odchodzi się od szorowania dzieci kostką mydła, bez której nie obyłaby się kąpiel jeszcze dziesięć – piętnaście lat temu. Czego zatem używać, a czego unikać w kąpieli niemowląt?

Kiedy rodzi się dziecko, w tej chwili niezależnie od tego czy rodzi się siłami natury czy przez cesarskie cięcie, maź zostaje jedynie delikatnie wytarta. Nie należy jej zmywać bezpośrednio po porodzie, bowiem stanowi cenną barierę ochronną przeciw drobnoustrojom. Jeśli to możliwe, dziecko po porodzie kładzie się na brzuchu mamy i pozwala na przynajmniej dwie godziny kontaktu skóra do skóry. Jeśli mama jest po cięciu cesarskim, często kangurowaniem zajmuje się tata. To bardzo ważne, aby skolonizować skórę dziecka bakteriami ze skóry. Pierwszy kontakt skóra do skóry zapewnia odporność na przyszłość. W wielu szpitalach noworodek w ogóle nie jest obmywany z mazi przez cały pobyt. W innych dzieci są płukane w czystej wodzie. W domu również nie polecamy stosowania żeli do mycia, a tym bardziej mydeł. Najlepiej kąpać dziecko w czystej wodzie z dodatkiem na przykład naturalnego emolientu – oleju migdałowego. Po apteczne emolienty na bazie parafiny najlepiej nie sięgać w ogóle, jeśli jest potrzeba i niemowlę wymaga pielęgnacji przeciw atopowemu zapaleniu skóry AZS dobrze jest sięgnąć po emolienty na bazie naturalnych olejów, na przykład serii Oillan Baby. Pamiętajmy również, że nie ma konieczności kąpać noworodka codziennie. Raz na dwa – trzy dni wystarczy w zupełność. Zabrudzenia obmywamy czystą wodą na delikatnych wacikach lub używamy delikatnych chusteczek do pielęgnacji. Przyjdzie jeszcze czas na codzienną kąpiel, która stanowić będzie rytuał ułatwiający spokojny sen w nocy. Noworodkowi możemy kąpieli codziennej oszczędzić.

Zawsze powinniśmy stawiać (o ile to możliwie i nie ma przeciwwskazań wykazanych na badaniach lekarskich) na jak najbardziej naturalną pielęgnację noworodka. Delikatna skóra dziecka musi dojrzeć, zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem mikroorganizmów. Aby to ułatwić, nie możemy zmywać intensywnie naturalnej warstwy ochronnej. Zaburzenie naturalne bariery ochronnej skóry dziecka może skutkować wysypkami i przesuszeniami, co już wymaga pielęgnacji specjalistycznej. Spróbujmy naturalnie – a zaburzeń skóry i suchości uda się uniknąć.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)