single-image

Odkryj tajemnice umysłu

Łukasz Granek

Polecamy waszej uwadze  dwie wyjątkowe książki od Wydawnictwa Media Rodzina. Pierwsza z nich opisuje, w jaki sposób podejmujemy decyzje, druga omawia różnice w budowie mózgów dziewczynek i chłopców.

Daniel Kahneman jest bardzo ciekawą postacią. Z wykształcenia psycholog i ekonomista, stworzył blisko 200 prac naukowych z dziedziny ekonomii, psychologii i prawa.  W 2002 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Kahneman badał, w jaki sposób przebiega proces podejmowania decyzji w warunkach ryzyka. W tym celu stosował narzędzia psychologiczne w badaniach ekonomicznych. Część swojej wiedzy przekazuje czytelnikom w fascynującej książce „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”.

Praca ta na pierwszy rzut oka może zniechęcać, bowiem książka ma 672 strony. Jednak każdy, kto przeczyta kilkadziesiąt pierwszych stron, nie może oderwać się od tej lektury. Kahneman ma wyjątkowy dar, pisania lekką ręką, książka jest przystępna i niezwykle wciągająca.

W „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” opisuje dwojaką naturę człowieka. Z jednej strony jesteśmy racjonalni podejmujemy decyzje w sposób powolny i przemyślany. Z drugiej często ulegamy emocjom, impulsom, kierujemy się intuicją. Kahneman nie pozostawia złudzeń. Częściej ulegamy emocjonalnej naturze, pomimo iż różne mechanizmy w naszej głowie próbują nas oszukać, że jesteśmy racjonalni i analizujący.  Mamy tendencję do upraszczania otaczającej nas rzeczywistości i wyciągania wniosków mając niepełny obraz danej sytuacji.

W książce nie znajdziemy złotego rozwiązania, które można zastosować przy codziennych wyborach. Autor podpowiada jednak jakie czynniki mogą wpływać na to, że podejmujemy szybkie, często błędne decyzje. W książce zawarto także wiele wskazówek, które pomogą nam nie ulegać emocjom i nie dokonywać pochopnych wyborów.

Tematem książki „Różowy mózg, niebieski mózg” są szeroko pojęte różnice występujące między dziewczynkami i chłopcami. Autorka Lise Eliot z wykształcenia neurobiolog opisuje liczne stereotypy dotyczące obu płci, które następnie konfrontuje z ogromną ilością badań i prac naukowych.

W swojej książce wyjaśnia, że różnice w budowie mózgów dziewczynek i chłopców niewątpliwie występują. Są one jednak bardzo niewielkie. To socjalizacja dzieci i ich wychowanie sprawia, że ostatecznie różnice między dorosłymi kobietami a mężczyznami są całkiem spore. Nasz mózg ulega bowiem zmianom będącym wynikiem oddziaływania na niego środowiska oraz różnych doświadczeń życiowych.

Lise Eliot opisała słabe i mocne strony obu płci. Na bazie tej wiedzy stworzyła wiele rad dla rodziców i opiekunów, które powinny pomóc w wyrównywaniu społecznych i emocjonalnych różnic między dziewczynkami i chłopcami.

„Różowy mózg, niebieski mózg”  to książka niezwykle ciekawa. Z jednej strony lekko naukowa, bardzo drobiazgowa pod względem merytorycznym, z drugiej życiowa, napisana przystępnym językiem, zawierająca wiele przykładów z życia autorki. Z uwagi na swoją formę oraz wielość rad przekazywanych czytelnikowi można ją też nazwać poradnikiem dla rodziców, którzy nie chcą wpaść w sidła wychowywania dziecka w zgodzie ze stereotypami dotyczącymi płci.

Obie książki gorąco polecamy.

Recenzje książek napisała Monika Górka.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)