single-image

Nowości dla dzieci od Wydawnictwa Adamada

Łukasz Granek

Czy wiecie jakie książki dla dzieci zabrać na wakacje? Przedstawiamy kilka nowych propozycji
z Wydawnictwa Adamada.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak odczuwamy smak i zapach lub co sprawia, że rośniemy? W pierwszej propozycji Wydawnictwo Adamada zaprasza nas w podróż w głąb ludzkiego ciała.

Każde dziecko przechodzi przez okres fascynacji swoim ciałem. Najpierw zauważa jedynie, że ma ręce i nogi. Z czasem jego obserwacje są coraz bardziej wnikliwe. W końcu przychodzi moment, gdy zaczyna zastanawiać się, jak to się dzieje, że oddycha czy chodzi. John Farndon stworzył ciekawą książkę, która ułatwi rodzicom znalezienie odpowiedzi na wiele z zadawanych przez dzieci pytań. W książce przeczytamy między innymi o tym, na czym polega mówienie, jak pracują mięśnie oraz czym zajmuje się wątroba. Znajdziemy tu informacje o układzie pokarmowym, krwionośnym i oddechowym. „Co się wyprawia tam w środku? Ludzkie ciało” to książka wypełniona ciekawostkami. Pozycja ta zawiera pomysłowe i humorystyczne ilustracje, które ukazują budowę ciała człowieka oraz pomagają zrozumieć, w jaki sposób działają jego poszczególne elementy.
Książkę polecam szczególnie starszym dzieciom. Czasem w kilku zdaniach autor przedstawia skomplikowane procesy. Jest tu też sporo terminów biologicznych, które wyjaśniono w słowniczku znajdującym się na ostatnich stronach.

Ambroży Pierożek – przyjaciel smoków” autorstwa Andrzeja Marka Grabowskiego to zabawna historia, która z pewnością spodoba się przedszkolakom. Znajdziemy w niej sporą dawkę humoru i magii.

W przedszkolu, do którego uczęszcza główny bohater Tomek zjawia się tajemniczy chłopiec. Jeździ na psie, chodzi nietypowo ubrany, a w kieszeni trzyma kotka. W przedszkolu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Zamiast pasty do zębów z tubki wychodzą kiełbaski, Andżelika traci głos a kotek zamienia się w smoka. Oryginalna postać okazuje się czarodziejem, który pomaga dzieciom oraz przypomina, że nie wolno wyśmiewać się oraz oczerniać innych. Historia pokazuje także, że najbardziej uczymy się poprzez własne doświadczenia i nie należy się zniechęcać niepowodzeniami.
Książkę zdobią wspaniałe ilustracje Macieja Szymanowicza.

Jeżeli natomiast wasze pociechy lubią przyrodę i niespodzianki, to książka Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda” z pewnością im się spodoba.

Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda” ukazuje zwierzęta oraz rośliny żyjące na sawannie, biegunie północnym oraz w innych zakątkach świata. Oryginalnym i zaskakującym pomysłem jest ukazanie świata przyrody w dwóch płaszczyznach, czyli tytułowej góry i dołu. Każda z ilustracji zawiera dodatkową, ruchomą zakładkę, po której otwarciu otrzymujemy poprzedni obrazek wzbogacony o drugą płaszczyznę. Oczom czytelnika ukazuje się świat skrywany pod ziemią, taflą wody lub w jaskini. Książka została zilustrowana w przepiękny sposób przez Hanako Clulow. Obrazki są rozbudowane, zawierają wiele elementów, co sprawia, że pozycję tę można traktować zarówno jako książkę obrazkową, jak i tradycyjną do czytania. Kolorystyka ilustracji jest stonowana, przyjemna dla oka. Patricia Hegarty, Tanera Simons na stosunkowo niewielkiej liczbie stron zawarły całą masę ciekawostek. Czytelnik dowie się m.in. w jaki sposób foka utrzymuje ciepło w zimnej wodzie, ile centymetrów ma skóra nosorożca oraz ile godzin śpi leniwiec.
„Góra i dół. Zobacz, jak niesamowita jest przyroda” to pozycja uniwersalna, którą można polecić zarówno przedszkolakom, jak i młodszym dzieciom w wieku szkolnym.

Wydawnictwo Adamada zdążyło nas już przyzwyczaić, że książki, które ukazują się pod ich szyldem, są zawsze pięknie wydane i dopracowane w każdym detalu. Podobnie jest przypadku kolejnej propozycji.

Kto się chowa w lesie i na śniegu?” to tytuł skierowany do młodszych, kilkuletnich czytelników. Wyjaśnia, w jaki sposób zwierzęta kamuflują się w środowisku naturalnym. Już sama okładka zachwyca i sprawia, że nie można się doczekać, kiedy się tę książkę otworzy, a w środku kolejne zaskoczenie, ruchome obrazki, które dzieci po prostu uwielbiają. Kolorystyka ilustracji utrzymana jest w naturalnych barwach: zieleniach, brązach i bieli, co sprzyja wyciszeniu i skupieniu uwagi. „Kto się chowa w lesie i na śniegu?” to książka głównie obrazkowa, treści jest w niej niewiele. Autor zawarł w niej jednak kilka ciekawostek, które potrafią zaskoczyć nawet dorosłego. To jedna z tych książek, która szybko się nie znudzi. Polecamy.

Recenzje książek napisała Monika Górka. Dziękujemy!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)