Niebanalnie o zwierzętach

Łukasz Granek

Świat przyrody jest nieustającą inspiracją dla wielu autorów, w tym tych, którzy tworzą literaturę dla dzieci. Na temat fauny i flory powstało wiele przewodników i atlasów, twórcy książek potrafią jednak nadal zaskoczyć czytelnika świeżym podejściem do tematu.

Mikołaj Golachowski i Szymon Drobniak wykazali się niezwykłą kreatywnością, tworząc serię, na którą składają się wdzięczne tytułu: „Pupy ogonki i kuperki”, „Gęby dzioby i nochale” oraz „Amory zaloty i podboje”. Już same nazwy książek przykuwają uwagę czytelnika. Treść znajdująca się wewnątrz jest ciekawa i niebanalna. W każdym z powyższych tytułów zawarto opisy około trzydziestu zwierząt. Perspektywa, z której patrzymy na świat fauny, jest jednak w każdej książce inna.

Pierwsza z propozycji opisuje zwierzęta z niecodziennej strony. Obiektem naszego zainteresowania są bowiem ich pupy oraz to, co na nich się znajduje. Z niemałym zdziwieniem stwierdziłam, że to temat intrygujący a na dodatek różnorodny. Nic więc dziwnego, że książka okazała się bestsellerem. Czytelnik znajdzie tu informacje na temat drżącego zadka pająka, pozna zwierzęta, które nie posiadają pupy oraz te, które na zadku mają śmiercionośną broń. Autor Mikołaj Golachowski dzieli się z nami swoją pasją, wiedzą oraz poczuciem humoru. Książka napisana jest w bardzo lekki i dowcipny sposób, czyta się ją z przyjemnością. Opisy są krótkie, jednak zawierają dużą ilość informacji. Dodatkowo wzbogacone zostały o humorystyczne rysunki stworzone przez Mroux, czyli Marię Bulikowską, dopełniające wspaniale całości.

Po sukcesie, jakim okazała się książka o pupach, poprzeczka z oczekiwaniami czytelników dotyczącymi drugiej części serii została zawieszona wysoko. Czekaliśmy z nadzieją, że autorzy ponownie zagwarantują nam salwy śmiechu i dużą dawkę wiedzy. Spieszę zapewnić, że książka „Gęby dzioby i nochale” okazała się strzałem w dziesiątkę. Duet Golachowski i Mroux wziął tym razem na tapetę przody zwierząt, a mówiąc dokładniej ich gęby. To propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą poznać gwizadonosa, suhaka i nosacza oraz zgłębić ciekawostki dotyczące dobrze znanych nam zwierząt.

„Amory zaloty i podboje” odkrywa przed nami fascynujący świat miłości. Poznamy jak randkują zwierzęta oraz w jaki sposób się rozmnażają. Ta część serii została stworzona przez Szymona Drobniaka i Marię Łepkowską, jest nieco inna. Książka zawiera większą ilość tekstu, dlatego sprawdzi się dla starszych dzieci. Poruszany temat jest także nieco trudniejszy. „Amory zaloty i podboje” ma niewątpliwie duży walor edukacyjny. W książce zabrakło mi jednak żartów graficznych, które w poprzednich częściach bardzo mnie bawiły.

Cała seria gwarantuje dobrą zabawę. Z pewnością może zachęcić do czytania niejedno dziecko.

Recenzje książek napisała Monika Górka.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)