single-image

Nie zapalę i nie pójdę na wagary, czyli o zaletach bycia asertywnym

Aleksandra Broda

Jako młoda osoba, często spotkasz się z różnymi namowami ze strony rówieśników i starszych kolegów. Niestety, nie wszystkie ich propozycje są dla Ciebie korzystne. Zanim podejmiesz decyzję w jakiejkolwiek kwestii, powinieneś się dobrze zastanowić i przemyśleć ewentualne konsekwencje swoich czynów. Chociaż czasami może Ci się wydawać, że pójście na wagary albo ściąganie nie jest wcale takie złe, to z pewnością są to rzeczy karygodne.

Panuje powszechne przekonanie w pewnych grupach młodzieży, że im ktoś ma słabsze oceny i olewczy stosunek, tym bardziej jest fajny. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że to są bardzo łatwe drogi, a żeby być wartościowym człowiekiem, nie można chodzić na skróty.

-Chcesz zapalić papierosa?
-Nieee, nigdy tego nie robiłem.
-No to czas najwyższy spróbować!
-No dobra…

-Chcesz zapalić papierosa?
-Nie. Nie zamierzam w ogóle kiedykolwiek zacząć.
-No weź, przestań, zapal ze mną!
-Nie. Nie przekonasz mnie. Uważam, że ty też nie powinieneś tego robić.

Asertywność to wielka zaleta, której dzisiaj trochę brakuje wśród ludzi. Jest ona bardzo cenna, więc warto podjąć kroki ku temu, żeby móc nazwać się asertywnym człowiekiem.
Asertywność to sztuka mówienia NIE, bez względu na wszelkie namowy innych osób. Oczywiście nie chodzi tutaj o sytuacje, w których rodzice proszę Cię, żebyś coś zrobił, a ty wtedy odmawiasz. Chodzi o momenty, w których padasz ofiarą namawiania do złych rzeczy, ale mówisz stanowcze NIE i nie dajesz się tym samym wciągnąć w różne gierki. Asertywności jednak trzeba się nauczyć, a pierwszą lekcją jest akceptacja siebie. Pamiętaj, że jesteś wartościowym człowiekiem, który zna swoje zalety. Zapamiętaj, że nikomu nie musisz się podobać ani robić czegoś wbrew swojej woli, tylko po to, żeby zyskać kogoś sympatię. Jeśli Twoi rówieśnicy śmieją się z Ciebie, że masz dobre oceny i nazywają Cię kujonem, dalej rób swoje. W momencie, w którym znajomi namawiają Cię do wagarów, odmów i nie przejmuj się głupimi komentarzami.

Możesz znaleźć się w różnych sytuacjach, w których ktoś będzie chciał namówić Cię do spróbowania alkoholu, okłamania rodziców, zapalenia papierosa, a nawet do kradzieży. Czasami takie grupki wydają się szczęśliwe i beztroskie, co może Ci się podobać i imponować Ci, ale nie daj się zwieść. Pamiętaj, że szczęśliwy człowiek to ten, który postępuje zgodnie ze swoim sumieniem. Być może znalazłeś się w towarzystwie, z którego chciałbyś jakoś wyjść, ale nie masz odwagi. Spróbuj, bo może przynieść Ci to same pozytywne rzeczy. Nigdy nie bój się porozmawiać z dorosłymi, zarówno wtedy, kiedy ktoś zmusza Cię do robienia takich rzeczy, jak i w wtedy, kiedy już zrobiłeś coś złego.

Zazwyczaj imponuje ten, kto łamie wszystkie zasady i żyje na przekór, jednak z pewnością jest to złudne. Silny charakter i osobowość polega na tym, że umiesz nie tylko odmawiać, ale odróżniać złe rzeczy od dobrych.

Asertywność to również umiejętność wyrażania swojego zdania. Nie krępuj się więc mówić o tym, że coś jest złe i że Ci się nie podoba. Powiedz swojej koleżance, że źle robi paląc papierosy albo ściągając, z pewnością weźmie Twoje słowa do serca. Jeśli się tak nie stanie i np. będzie się śmiać- nie przejmuj się. Pamiętaj również, że nawet jeśli kogoś bardzo lubisz, nie powinieneś naśladować jego zachowań. To, że Twój przyjaciel lubi daną muzykę, nie znaczy, że ty masz jej słuchać, jeśli Ci się ona nie podoba. Twój przyjaciel ubiera się tak, a nie inaczej? Dlaczego za wszelką cenę chcesz wyglądać tak samo, jak on? Twój styl też jest fajny i nie powinieneś go zmieniać. To bardzo ważny krok do asertywności. Powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że jesteś wyjątkowy. Nie podążaj za kimś, tylko skup się na sobie.

Bycie asertywnym człowiekiem jest niezwykle ważne. Kiedy będziesz postępował według własnych przekonań i nie dasz się zmanipulować przez rówieśników, staniesz się jeszcze bardziej szczęśliwy. Nie wszyscy ludzie, z którymi się zadajesz, dbają o swoje zdrowie. To nie znaczy, że ty też masz się na to zgodzić i sięgać po używki czy dopuszczać się rzeczy, które wcale nie są dobre. Bądź silny i wierz w siebie i w swoje możliwości!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)