single-image

Nie odbieraj telefonu od podejrzanych numerów i naucz tego swoje dziecko!

Aleksandra Broda

„Była pierwsza w nocy. Obudził mnie dzwonek komórki. Ktoś dzwonił z nieznanego numeru. Szybko się rozłączył, więc postanowiłam natychmiast oddzwonić. Pomyślałam, że jeśli ktoś dzwoni do mnie w środku nocy, musi mieć do mnie ważną sprawę. Usłyszałam tylko pusty sygnał. Zapomniałam o tej sprawie do momentu, w którym nie przyszedł mi rachunek za abonament w wysokości kilkuset złotych” – Opowiada na grupie jedna z kobiet.

Jak się okazuje — to nie jedyny taki przypadek. Do Polaków cały czas dzwonią obce numery. Zazwyczaj późnym wieczorem, w środku nocy i rano. Chociaż przeważnie na wyświetlaczu pojawia się numer kierunkowy Afryki, Wybrzeża Kości Słoniowej, Somalii, Republiki Konga itp. to bardzo łatwo pomylić je z naszymi, należącymi do danego miasta w Polsce. Dlatego właśnie oszuści wykorzystują pory nocne — zdają sobie sprawę, że ludzie wybudzeni ze snu z automatu oddzwonią na dany numer. I mają rację. Większość Polaków oddzwania. Niestety, w słuchawce nie słyszą nic, za to po kilku dniach przychodzi im rachunek za telefon na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych więcej, niż zawsze.

Ten sposób wyłudzania pieniędzy jest popularny od kilkudziesięciu lat. Przestępcom wystarczy, że ktoś oddzwoni na ich numer i już się wzbogacają.

Dzisiaj telefony komórkowe posiadają nawet sześcioletnie dzieci. Te szczególnie są narażone na ataki dzwoniących hakerów. Podobnie jak i osoby starsze, które mają telefon domowy i odbierają każde połączenie. W obawie o swoją rodzinę osoby starsze, odbiorą każdy telefon i oddzwonią pośpiesznie, czekając, aż ktoś się odezwie. A sekundy lecą i kosztują niemało.

Ostrzegają nie tylko same firmy telekomunikacyjne takie jak Orange, ale również Policja. Co jakiś czas możemy usłyszeć o ataku hakerów na Polaków. Oczywiście, problem obecny jest cały czas, ponieważ ludzie wciąż poruszają tę kwestię na wszelkich grupach i forach internetowych, szukając wsparcia.

„Wydzwaniają do mnie w środku nocy, po kilka razy” – pisze dzisiaj jedna z użytkowniczek.
” Dałam już się nabrać. Sprawę zgłosiłam do operatora” – dodaje druga.

Czy da się zablokować u operatora połączenia przychodzące z innych Państw? Oczywiście w niektórych sieciach jest to możliwe, ale wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Wszelkie połączenia od rodziny znajdującej się poza Krajem będą zablokowane.

Można zabezpieczyć się w nieco inny sposób, a właściwie zminimalizować ryzyko nabicia dużego rachunku:

  • Wyłączyć u swojego operatora wiadomości PREMIUM. Dzieci często ze swoich telefonów komórkowych wysyłają wiadomości do wróżek, telegier, a nawet głosują w programach na żywo na swoich ulubieńców. Chociaż jeden SMS za 4 zł nie jest majątkiem, to często tym sposobem zgadzają się na subskrypcję SMS, która kosztuje bardzo dużo pieniędzy.

 

  • Warto ustawić dziecku limit abonamentowy albo po prostu wybrać ofertę na kartę.

 

  • Uświadomić WSZYSTKICH w rodzinie, żeby nie obierali połączeń z nieznanych, podejrzanych numerów i nie próbowali oddzwaniać.

 

  • Każdą sytuację, w której dzwoni podejrzany numer zza granicy, należy zgłaszać operatorowi.

 

  • Jeśli wyświetli się na telefonie nieznany numer, warto go sprawdzić, wpisując w wyszukiwarkę. Użytkownicy bardzo często dzielą się swoimi doświadczeniami z danym numerem. Przykładowo, może okazać się, że dzwoni bank z propozycją pożyczki, telemarketer albo właśnie oszust.

Czy do Was też dzwonią dziwne numery? Daliście się kiedyś wciągnąć w taką pułapkę?

Polub, udostępnij, powiadom koleżankę i porozmawiaj ze swoją rodziną.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)