single-image

Nastolatku- Wirtualny Świat to nie rzeczywistość!

Aleksandra Broda
Zapewne nie raz przeglądając media społecznościowe albo strony internetowe spotkałeś się z pięknymi zdjęciami i nieskazitelnym wizerunkiem ludzi. Być może był to ktoś w Twoim wieku, może ktoś starszy- nieważne. Przypomnij sobie, ile razy pomyślałeś: „Też chciałbym tak wyglądać” lub „też chciałbym być taki mądry”. Nie ma co się dziwić- bardzo łatwo jest wpaść w kompleksy, widząc idealny świat w internecie. Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość- większość rzeczy, które oglądasz zza ekranu, nie ma nic wspólnego tak naprawdę z pięknem i rzeczywistością. Dlaczego?
Idealne zdjęcia

Masz jakieś swoje ulubione zdjęcia? Albo inaczej- jakie zdjęcia Ci się podobają? Oczywiście, że te, na których wyglądasz najkorzystniej. Zazwyczaj lubisz te fotografie, na których nie masz dziwnej miny, a Twoje włosy ułożyły się pięknie. Myślisz, że ludzie, których podziwiasz, nie wybierają przed wrzuceniem zdjęcia tego najlepszego? Daję Ci słowo- oni nie wyglądają wcale tak dobrze, jak to pokazują. Istnieje coś takiego jak filtr, obróbka i profesjonalne programy do obróbki zdjęć. Takie technologie nie tylko usuwają z twarzy wypryski, ale również zmniejszają uda i wydłużają całe nogi.

Gry komputerowe oraz gry online

To nie jest rzeczywistość i każdy użytkownik powinien zdawać sobie z tego sprawę. Nawet gra, która wydaje się kopią prawdziwego Świata- wcale nim nie jest. Piękne, nasycone kolory i ostrość w najlepszej jakości- to wszystko jest po to, żeby Cię zmylić. Chociaż z jednej strony gry mają pobudzać wyobraźnie, to z drugiej strony ją niszczą. Dają Ci wszystko na tacy i sprawiają, że Twój mózg, zamiast pracować, wyłącza się. To nie jest dobre zwłaszcza dla młodej, dojrzewającej osoby.

Komunikacja ze znajomymi

Większość nastolatków przyznaje, że łatwiej im komunikować się za pomocą telefonów komórkowych oraz SMS. Twierdzą również, że są bardziej otwarci i prościej im poruszać ciężkie tematy np. rozwiązywać problemy i spory. Wyobraź sobie sytuację, że pokłóciłeś się ze znajomym- wstydzisz się przeprosić, więc wysyłasz mu SMS. Łatwe wyjście prawda? Jest to jednak pójście na łatwiznę, której skutki być może odczujesz już w niedalekiej przyszłości. Młodzi ludzie muszą uczyć się komunikować między sobą bezpośrednio. Kiedy rozmawiasz z kimś twarzą w twarz- widzisz jego emocje i poznajesz go. W momencie, w którym wysyłasz SMS: nie zyskujesz nic, oprócz wygody. Umiejętność łatwej komunikacji, empatii i wyrażania swoich uczuć przyda Ci się w rozmowach z rodzicami i z nauczycielami.  W późniejszym czasie –  w rozmowach z Twoim pracodawcą lub Twoimi pracownikami. Nie zmarnuj tej szansy!

Nie wierz w to, co widzisz na ekranie

Pamiętaj, to jest wyidealizowany Świat. Korzystaj z komputera mądrze i tylko wtedy, kiedy musisz. Wykorzystaj sieć to zdobywania wiedzy, a nie do popadania w kompleksy. Czy wiesz, że liczba nastolatków chorych na depresję w Polsce z roku na rok rośnie? Co ma wspólnego depresja ze Światem wirtualnym? Młodemu człowiekowi ciężko jest odróżnić te dwa Światy. Kiedy przestajesz widzieć różnice pomiędzy nimi, wtedy na horyzoncie pojawiają się kompleksy, wygórowane oczekiwania i problemy z komunikacją. To wszystko może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak właśnie np. depresja.

Nie daj się zmanipulować telewizji i komputerowi. Bądź mądrzejszy i kochaj swoje życie- te realne, na które masz wpływ.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)