single-image

Możemy pomóc Polakom na Kresach Wschodnich.

Aleksandra Broda

Wciąż za mało mówi się o Polakach, którzy mieszkają na Kresach Wschodnich i potrzebują naszej pomocy. Chociaż pod względem ekonomicznym mają trudniej, to są to rodziny, które kochają i szanują polską tradycję. Rozmawiają między sobą w języku polskim, śpiewają patriotyczne piosenki i przede wszystkim — pilnują, aby historia Polski nigdy nie została zapomniana.

Dzieci się uczą, a dorośli pracują. Starsze pokolenie zazwyczaj dba o ognisko domowe lub opiekuje się gospodarstwem. Tak naprawdę są szczęśliwi. Mają siebie. Chociaż szkoły nie są nowoczesne i nie każdy nastolatek posiada telefon komórkowy. Powiedziałabym, że tutaj czas się zatrzymał. Nie jest to jednak do końca prawda. Chociaż warunki, w jakich żyje część Polaków na Litwie, są czasami nie do opisania, serca mieszkańców wciąż biją, a ich miłość stale rośnie.

Fundacja Polskich Wartości organizuje akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Dzięki takim działaniom polskie rodziny mogą dostać podarunki w postaci żywności, ubrań i innych niezbędnych rzeczy. Fundacja chce pomóc w dostarczeniu paczek na Święta Bożego Narodzenia, ale podkreśla, że działania obejmują cały rok.

„Początkowo akcja pomocy Rodakom na Kresach polegała na przekazaniu zabranych i zakupionych darów tuż przed Bożym Narodzeniem. Obecnie akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to również pomoc przed Wielkanocą, organizacja wypoczynku dla dzieci pod nazwą „Kresowe Wakacje”, a także całoroczna działalność i odpowiadanie na bieżące potrzeby zgłaszane przez naszych Rodaków z Wileńszczyzny”. – czytamy na stronie Fundacji.

Możemy im w tym pomóc! Jak się okazuje — na wiele sposobów.

Przede wszystkim możemy kupić żywność o długim terminie ważności: mąka, cukier, ryż, makaron, a także puszki z warzywami i owocami i oddać je do specjalnych koszy. W większości miast takie kosze już są. Znajdziemy je między innymi w szkołach. 

Możemy również wystawić przedmiot na licytację lub wziąć udział w licytowaniu danej oferty. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych rzeczy i żywności dla Polaków z Litwy, Białorusi i Łotwy, a także Łatgalii.

Link do grupy na Facebooku: Licytacje “Paczka dla Rodaka”.

Warto udostępnić ten artykuł, aby zwiększyć świadomość dotyczącą sytuacji Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich.

O całej akcji możecie przeczytać na głównej stronie Fundacji: Strona Fundacji Polskie Wartości

Pomagamy.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)