single-image

Minął wrzesień… – co zrobić, kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Poniedziałek rano, cała rodzina w ferworze porannych przygotowań, a dziecko nagle wybucha płaczem i krzyczy że nie chce iść do przedszkola? Wbrew pozorom to wcale nie jest rzadki problem. Można wręcz powiedzieć, że każdy przedszkolak kiedyś przechodzi przez ten etap. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak rozwiązać problem strachu przed pójściem do przedszkola? Na szczęście są na to sposoby!

Dziecko nie chce iść do przedszkola – dowiedz się, jakie są tego przyczyny

W pierwszych tygodniach samodzielnego pobytu w przedszkolu dziecko przeżywa tzw. lęk separacyjny. Chociaż może to brzmieć poważnie, tak naprawdę nie oznacza to żadnych większych problemów emocjonalnych. Dziecko najzwyczajniej w świecie boi się spędzania czasu bez mamy i taty i może na różne sposoby próbować wymusić pozostanie w domu z rodzicami. Wprawdzie w pierwszych etapach życia jest to coś całkiem naturalnego, jednak problemy zaczynają się wtedy, gdy strach przed przedszkolem trwa pomimo upływu czasu. Warto wtedy zastanowić się nad powodami lęku – dobrym sposobem na to jest szczera rozmowa, w czasie której dowiemy się, z czego wynika tak emocjonalna reakcja. Dziecko może np. nie odnajdować się w grupie lub być niewystarczająco samodzielne. Co ważne, problemem może być też przedszkole samo w sobie. Dające sporo bodźców jaskrawe wnętrza często działają negatywnie na niektóre dzieci.

Po rozmowie z dzieckiem kolejnym elementem powinna być rozmowa z wychowawcą lub wychowawczynią. Dobrze zapytać o to, jak dziecko zachowuje się w przedszkolu: czy integruje się z grupą, czy też spędza czas samotnie. Pani przedszkolanka z pewnością powie też, czy dziecko nie ma problemów z pewnymi elementami przedszkolnego życia, jak np. leżakowanie – może to właśnie to tak nastraja je negatywnie?

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

Po odbyciu rozmowy z wychowawczynią można spróbować oswoić dziecko z przedszkolem na kilka sposobów. Jednym z najważniejszych jest czasowe skrócenie czasu pobytu – dziecko będzie dłużej w domu z rodzicami, natomiast dalej utrzyma kontakt z rówieśnikami, dzięki czemu z czasem zacznie chętniej do nich chodzić na dłużej. Dobrym pomysłem jest również wręczenie dziecku pluszaka kojarzącego się z domem – kiedy będzie się czuło zagubione, wówczas będzie mogło się do niego przytulić.

Warto też pamiętać o tym, że strach przed przedszkolem może wiązać się z obawą o za małą uwagę ze strony rodziców. Jeżeli nasza pociecha boi się rozstania z nami, wówczas należy zadbać o to, by po powrocie do domu zapewnić jak najwięcej wspólnego czasu. Jeżeli dziecko zrozumie, że po powrocie z przedszkola będzie mogło liczyć na uwagę ze strony rodziców, wtedy mniej będzie obawiało się chwilowego rozstania. A z czasem całkowicie przywyknie do przedszkola i nie będzie chciało z niego wychodzić!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)