Marzycielska Poczta

Zespół Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich Szkoła Podstawowa Nr 8

poczta.jpg

Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na stronie MarzycielskaPoczta.pl prezentowane są profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowania czy krótką biografię.
Mimo, że Marzycielska Poczta powstała pod koniec 2009 roku, jej początki sięgają nieco wcześniej. Tomek Chmiel – założyciel Marzycielskiej Poczty – opisał pomysł utworzenia tego typu akcji w Polsce na swoim blogu, zachęcając czytelników, by do niego dołączyli. I w ten sposób po jakimś czasie zgłosiła się Weronika Mazurkiewicz, wówczas 17- letnia wolontariuszka, z którą wspólnym wysiłkiem znaleźli pierwsze dzieci i uruchomili akcję. Pomysł utworzenia Marzycielskiej Poczty powstał z inspiracji nieistniejącą już amerykańską akcją „Make a Child Smile”, która powstała w 1998 roku. Marzycielska Poczta nie jest akcją jednostronną i w tym tkwi jej wielka moc. Chore dzieci oraz ich rodzice, w miarę możliwości zdrowotnych i finansowych, odpisują na przesyłki, a najczęściej pozostawiają w swoich profilach imienne podziękowania za każdy list, kartkę lub prezent. Marzycielska Poczta jest prowadzona wyłączenie przez wolontariuszy. Obecnie przy organizacji Marzycielskiej Poczty aktywnie angażuje się siedem osób – każdego miesiąca dzieciom pomagają jednak tysiące innych osób, często anonimowych, i to ich wkład w akcję jest najcenniejszy. Do dzieci piszą Polacy z całego świata. Dosłownie każdy może się włączyć do akcji. Oprócz indywidualnych osób piszą całe klasy, szkoły, rozmaite grupy wolontariuszy czy przedstawiciele Polonii. Akcje pisania listów są chętnie przeprowadzane przez szkoły. Akcje pisania listów odbyły się w kilku tysiącach szkół. Najczęściej nauczyciele zachęcają uczniów do pisania do dzieci podczas zajęć lekcyjnych. Uczniowie poznają historie Marzycielskich Dzieci, uczą się pomagać, uwrażliwiają na trudną sytuację rówieśników.
Nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do akcji i nauczyciele razem z uczniami przygotowują kartki dla dzieci aby umilić im świąteczny czas.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)