single-image

Książki, które warto mieć

Łukasz Granek

Książek dla dzieci powstaje naprawdę sporo, codziennie wydawane są nowe tytuły. W gąszczu rozmaitości trudno odnaleźć prawdziwe perełki. Chcielibyśmy wam to ułatwić, dlatego prezentujemy dwie artystyczne i mądre książki, które warto znać i mieć w swojej biblioteczce.

„Co robisz z problemem?” i „Co robisz z pomysłem” to tytuły, które stworzył duet Kobi Yamada i Mae Besom. Zostały wydane nakładem Wydawnictwa Lévyz. Obie skierowane są do dzieci w wieku około 5-9 lat. Moim zdaniem z uwagi na swoją metaforyczność oraz oryginalność sprawdzą się także jako prezent dla nieco starszych dzieci.
Warto zaznaczyć, że obie propozycje zostały bestsellerami New York Timesa.

Książkę „Co robisz z problemem?” obsypano licznymi nagrodami. Opowiada historię małego chłopca, który ma problem. Dziecko uświadamia sobie, że aby się go pozbyć musi stawić mu czoła. Mimo obaw odnajduje w sobie odwagę i siłę, aby się z nim skonfrontować. Wtedy odkrywa, że w problemie znajduje się okazja do rozwoju i nauki.
„Co robisz z problemem?” to wartościowa i niezwykła książka, która posiada motywacyjne przesłanie. Lektura tego tytułu może pomóc dziecku w uświadomieniu sobie, że od przeciwności nie warto uciekać lub udawać, że ich nie ma. Trzeba je pokonywać i przekuwać w pozytywy.

W książce „Co robisz z pomysłem” główny bohater wpada na pomysł. Początkowo chłopiec nie jest do niego przekonany, obawia się, że inni uznają go za dziwny, nieprzydatny. Myśli nawet o porzuceniu go. W przełomowym momencie dziecko postanawia poświęcić uwagę swojemu pomysłowi i popracować nad nim. Ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że dzięki realizowaniu własnych idei zmienia się świat.

„Co robisz z problemem?” i „Co robisz z pomysłem” to książki obrazkowe. Tekstu jest tutaj niewiele, każde słowo jest wyważone i ważne. Starsze dzieci mogą czytać oba tytuły samodzielnie, młodszym przyda się wsparcie dorosłego, który wyjaśni mądrość płynącą z ich treści.
Zachwyciła mnie także strona graficzna książek, którą stworzyła Mae Besom. Rysunki są wyjątkowe, metaforyczne, stworzone z rozmachem i ogromną dbałością o szczegóły. Cechuje je stonowana kolorystyka. Ilustracje dopełniają wspaniale czytaną historię, są z nią spójne.

Gorąco polecam.

Recenzję napisała Monika Górka.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)