single-image

Jak ujarzmić złość i lęk?

Łukasz Granek

„Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością” oraz „Co robić, gdy się martwisz” to dwie wspaniałe książki stworzone przez dr Dawn Huebner amerykańską psycholożkę oraz psychoterapeutkę poznawczo-behawioralną. Pomagają dzieciom w przezwyciężaniu trudnych emocji, jakimi są złość i lęk.

Złość jest naturalną i potrzebną emocją, pomaga bowiem zakomunikować sobie i innym, że nie zgadzamy się na coś. Poskromienie złości wymaga jednak od nas wysiłku, świadomości oraz pewnych umiejętności. Jak nauczyć dziecko właściwego wyrażania tej emocji? Z pomocą przychodzi książka „Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością”.

Dr Dawn Huebner stworzyła interaktywny poradnik, który pokazuje dzieciom, w jaki sposób mogą okiełznać złość i wykorzystać jej potencjał. Autorka postawiła sobie za cel zachęcenie dzieci do pracy nad sobą. Młody czytelnik nauczy się z książki jak rozpoznawać moment, gdy pojawia się złość, aby nie dopuścić do jej eskalacji. Dowie się także jak nią zarządzać, żeby nie krzywdzić innych. W poradniku znajdziemy wiele prostych technik, które z pewnością zrozumie i będzie umieć zastosować dziecko mające 7-13 lat.  „Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością” zawiera mnóstwo ciekawych i obrazowych metafor ułatwiających dziecku zrozumienie różnych zjawisk psychologicznych.

„Co robić, gdy się martwisz” to interaktywny poradnik skierowany do lękliwych dzieci w wieku 6-12 lat. Autorka przypomina, że naturą lęku jest jego wzrastanie i rozprzestrzenianie się. Książka jest praktycznym narzędziem, które ma zmotywować dzieci do zmiany sposobu postrzegania lęku oraz pokazać skuteczne techniki radzenia sobie z nim. Ponownie znajdziemy tu pomysłowe metafory porównujące na przykład zmartwienia do nasion pomidorów, które pielęgnowane i podlewane stają się duże i wydające owoce. Obrazowy i nieskomplikowany język autorki trafia do młodego odbiorcy.

„Co robić, gdy się martwisz” oraz „Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością” to wartościowe, mądre i bardzo praktyczne książki. Obie propozycje mają ogromny walor edukacyjny, który przekazany jest w formie zabawowej. Zawierają czarno-białe ilustracje stworzone przez Bonnie Matthews. Dodają one całości większej lekkości.
Oba tytuły polecamy szczególnie rodzicom, którzy wspólnie z dzieckiem chcą popracować nad emocjami.

Recenzje napisała Monika Górka.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)