single-image

JAK ROZPOCZĄĆ KARMIENIE PIERSIĄ CZ.II

Joanna Jesiołowska

W pierwszych dniach po porodzie dziecko należy karmić na żądanie, czyli wtedy kiedy tylko maluch tego potrzebuje. Warto jest też poprosić o konsultację doradcę laktacyjnego. Pomoże on w prawidłowym ułożeniu dziecka podczas karmienia i sprawdzi czy właściwie chwyta on brodawkę. Jeśli dziecko zbyt płytko łapie pierś często wywołuje to krwawienia brodawek, co zniechęca mamę do kontynuowania karmienia w kolejnych tygodniach. Jedna czy 2 wizyty mogą sprawić, że maluch od razu nauczy się prawidłowo chwytać pierś i efektywnie ssać, co zaowocuje karmieniem bez bólu, bez zastojów i innych problemów, którymi straszone są kobiety.

Przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 3h, a w nocy możemy zrobić jedną dłuższą przerwę, która nie przekroczy jednak  4 godzin. Jeśli dziecko śpi dłużej możemy je delikatnie wybudzić z zachowaniem jednej zasady. Nigdy nie wybudzamy dziecka w fazie snu głębokiego! Możemy rozpoznać ją po miarowych, głębokich oddechach. Dziecko nie podejmuje wówczas aktywności rączkami ani nie poruszają się gałki oczne.

Aby właściwie zaprogramować laktację dobrze jest przez pierwsze 2-3 tygodnie od porodu karmić malucha z obu piersi podczas jednego karmienia. Przy kolejnym zaczynamy od tej, która została „niedokończona”. Na początku karmienie może trwać do 40 minut. Im dziecko będzie starsze, tym czas karmienia będzie się stopniowo skracał.

Jak właściwie przystawiać dziecko do piersi?

  • Przyjmij wygodną pozycję siedzącą lub leżącą. Bardzo pomocna może okazać się poduszka do karmienia.
  • Postaraj się zrelaksować, bo stres zmniejsza ilość pokarmu.
  • Pierś podtrzymujemy układając dłoń w kształcie litery „C” (z boku piersi) lub „U” (pod piersią), pamiętając aby nie dotykać brodawki.
  • Dziecko przystawiamy tak, aby jego ucho, ramię i biodro było w jednej linii, czyli brzuszek dziecka do brzuszka mamy.
  • Staramy się, aby maluch chwytał brodawkę głęboko, tzn. sutek i dużą część otoczki, zaś jego broda i czubek nosa dotykają piersi.
  • Jeśli dziecko ssie efektywnie, słyszymy odgłos połykania.
  • Karmienie nie powinno sprawiać bólu. Jeśli tak się dzieje po kilku minutach można spróbować zmienić pozycję lub postarać się, aby maluch głębiej złapał pierś.

Nawał a zastój pokarmu.

Nawał pokarmu jest fizjologicznym objawem prawidłowej laktacji. Pojawia się około 2-3 doby po porodzie naturalnym, a trochę później po cesarskim cięciu. Nie wymaga leczenia, a częstego opróżniania piersi. Zalecane jest również picie dużych ilości wody.

Zastój pokarmu wywołuje nieprawidłowe i nieregularne opróżnianie piersi. W wyniku tego pokarm gromadzi się w gruczołach, prowadzi to do obrzęków i zastoju. Pomocne mogą okazać się ciepłe okłady przed rozpoczęciem karmienia lub delikatny masaż piersi wodą pod prysznicem. W ostatnim czasie nie zaleca się masaży manualnych ze względu na ryzyko trwałego uszkodzenia kanalików mlecznych. Jeśli dziecko nie chce ssać konieczne jest opróżnienie piersi laktatorem, a następnie zastosowanie chłodnego okładu.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)