single-image

Historia Pluszowego Misia

Agata Filewicz

 

Czy wiecie, że najbardziej popularna zabawka na świecie – pluszowy miś – ma swój dzień właśnie dziś? 25 listopada nie jest datą przypadkową dla tego wydarzenia. Jest to bowiem swego rodzaju dzień urodzin maskotki, która powstała w 1902 roku.

Jak to się właściwie stało, że taka zabawka została stworzona i skąd wziął się na nią pomysł? Okazuje się, że historia pluszowego misia jest dużo ciekawsza niż mogłoby się wydawać:

Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosvelt w listopadzie 1902 r. przebywał na polowaniu na niedźwiedzie, które niestety nie było dla niego pomyślne. Nie uszło to uwadze dziennikarzy, którzy nie ustawali w raportowaniu kolejnych nieudanych prób. Podczas tej niefortunnej wyprawy wydarzył się pewien incydent z udziałem niedźwiedzia, który został opisany na łamach „The New York Times”. Odbiło się to w prasie głośnym echem i zaowocowało licznymi publikacjami, rozwodzącymi się na temat niepowodzeń łowieckich głowy państwa. Sprawą zainteresował się rysownik Clifford Berryman, który zilustrował opisywaną historię. Wkrótce historia ta zaczęła żyć własnym życiem, w wyniku czego prezydent zyskał miano obrońcy niedźwiedzi, a ilustracje z czasem zaczęły przedstawiać go w towarzystwie uroczego misia. To z kolei zainspirowało właściciela sklepu z zabawkami, Morrisa Mitchoma, który wkrótce zaprojektował i wprowadził do sprzedaży maskotkę w kształcie misia, nadając jej imię Teddy’s Bear – od imienia prezydenta. Od tamtej pory popularność zabawki rosła, a jej imię Teddy Bear zapisało się w powszechnej świadomości jako jej oficjalna nazwa.

Urodziny Teddy Bear, czyli znany nam Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 r. – wówczas świętowaliśmy setną rocznicę powstania zabawki. Ten dzień celebrowany jest na całym świecie, przede wszystkim w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, szpitalach. Przeprowadzane są konkursy, występy, zabawy, a także akcje dobroczynne. W wielu miastach na całym świecie powstały także muzea i wystawy pluszowych misiów, gdzie możemy podziwiać unikatowe, różnorodne pluszaki oraz najwcześniejsze modele zabawki.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)