single-image

Gra dla małych detektywów

Łukasz Granek

Dzieci grając w planszówki odczuwają silne, często skrajne emocje. Jest ekscytacja i ciekawość przed rozpoczęciem rozgrywki, napięcie, gdy czekają na wykonanie swojego ruchu, a na końcu gorycz porażki lub euforia z wygranej.

Młodsze dzieci często mają problem z akceptacją przegranej, zdarza się, że pojawiają się łzy lub złość. Alternatywą dla planszówek, w których jeden wygrywa, a inni przegrywają są gry kooperacyjne, czyli takie, w których wszyscy uczestnicy występują przeciwko grze. Tutaj wszyscy wygrywają lub przegrają, dlatego porażka nie jest aż tak dotkliwa. Jednym z przykładów takiej gry jest „Lisek urwisek”, który został obsypany wieloma nagrodami, między innymi uznano go we Francji za Najlepszą Grę Dziecięcą 2018 roku. Na czym ta gra polega? Celem rozgrywki jest zidentyfikowanie, który z lisów zakradł się do domku i ukradł smakowite ciasto. Dzieci wcielają się w role detektywów, szukają wskazówek i ujawniają podejrzane lisy, aby rozwiązać zagadkę.
Zalet tej gry jest naprawdę sporo. Przede wszystkim dzieci podczas zabawy ćwiczą spostrzegawczość, pamięć oraz myślenie dedukcyjne. Uczestnicy gry muszą ze sobą współpracować i wzajemnie sobie pomagać. Pleszówka zawiera ciekawe, niebanalne elementy, wśród których największą uwagę skupia na sobie detektor wskazówek. Dzieci są nim oczarowane. Całość jest solidnie wykonana, dopracowana w każdym detalu. Instrukcja dołączona do gry jest krótka, treściwa i czytelna. Zasady są proste, zrozumiałe już dla pięciolatków. Rozgrywka jest stosunkowo krótka, trwa około 20 minut, dzięki czemu nawet młodsze dzieci są w stanie na niej skupić.

Więcej szczegółów na temat gry znajdziecie tutaj

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)