single-image

Gdybyś urodził się w Korei Północnej, już nigdy nie zobaczyłbyś prawdziwego Świata

Aleksandra Broda

O Korei Północnej wiemy niewiele. Właściwie ilość naszej wiedzy zależy tylko i wyłącznie od tego, na ile pozwoli nam Przywódca Kim Dzong Un. Tajemnica, jaka kryje się w Państwie w Azji Wschodniej, nakłania ludzi do odkrywania, chociaż częściowo tego totalitarnego miejsca. Wszyscy mogliśmy zobaczyć wielki lament i żałobę po stracie Kim Dzong Ila pokazaną w telewizji. Całość wyglądała bardzo sztucznie i momentami groteskowo. Co jeszcze wiemy o Korei Północnej? Że nadal panuje tam klęska głodu i chociaż ONZ wysyła paczki żywnościowe, ponoć wcale nie trafiają do najbiedniejszych. O tyle jest to dziwne, że nie zobaczymy nigdy tego w telewizji.

Odizolowanie Korei Północnej skłania ludzi do odwiedzania tego miejsca w celu odkrycia jego tajemnicy. Od dziesiątek lat podróżnicy ryzykują niekiedy życiem, żeby dowiedzieć się czegokolwiek. Nie od dzisiaj wiadomo, że mieszkańcy Korei nie mogą uciec ze swojego Państwa. Większość prób ucieczki kończy się karą śmierci lub więzieniem. Tym, którym udało się wyrwać z piekielnych bram komunistycznego reżimu, najprawdopodobniej zabili rodzinę, która została w Korei. Czy można odwiedzić Koreę Północną? Oczywiście, można zrobić to nie tylko przez zorganizowane wycieczki, ale również samemu. Nie łudźcie się jednak, że jest to proces prosty. Na każdego, kto przekroczy granicę, czeka specjalny wysłannik (przewodnik), który zadba o to, żebyście nie zobaczyli zbyt wiele. Zatroszczy się również, żebyście mieli dobre zdanie o tym miejscu. Naiwni może uwierzą, ale Ci bardziej dociekliwi- zorientują się, że coś tu nie gra.

Czy wiesz, że w Korei Północnej dostęp do internetu mają tylko nieliczni? I chociaż istnieją tam Uniwersytety , tak naprawdę nawet studenci nie mają możliwości korzystania ze światowych stron internetowych. Google? Facebook? Tam mało kto w ogóle słyszał o tym. Zamiast poznawać historię całego Świata, uczniowie codziennie uczą się jak wielbić przywódców i być im w pełni oddanym. Tam nie ma wolności słowa, tam nie ma nic, co sprawia, że życie jest przyjemne.

To właśnie kontrowersje i ból, jaki codziennie doświadczają mieszkańcy tego Państwa, sprawił, że nie tylko uciekinierzy, ale również dziennikarze postanowili przełamać TABU i zaczęli mówić, co tak naprawdę tam się dzieje. Ryzykując życiem, postanowili uchylić rąbka tajemnicy o tym miejscu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym miejscu? Jak tam jest naprawdę? Co niepokoi i dlaczego my, przedstawiciele innych Państw jesteśmy bezradni? Oto nasze książkowe propozycje, które koniecznie musicie przeczytać:

 

ŚWIATU NIE MAMY CZEGO ZAZDROŚCIĆ – KLIKNIJ, ŻEBY PRZEJŚĆ

Światu Nie Mamy Czego Zazdrościć. Zwyczajne Losy Mieszkańców Korei Północne. Autor Barbara Demick.

“Wyobraź sobie koszmar rodem z Roku 1984 Orwella wcielony w życie. Wyobraź sobie, że mieszkasz w kraju, w którym radia odbierają tylko jedną, państwową stację. Wyobraź sobie szary świat, w którym kolor wprowadzają tylko czerwone hasła propagandy. Wyobraź sobie, że na ścianie pokoju musisz powiesić portret przywódcy i kłaniać się mu we wszystkie święta. “

 

GWIAZDA PÓŁNOCY – KLIKNIJ, ŻEBY PRZEJŚĆ

AutorD.B. John.

“Zdrajca, szpieg i przestępca Troje obcych ludzi poświęca wszystko, aby stawić opór reżimowi Korei Północnej. W tym świetnie przemyślanym thrillerze autor ujawnia nieznane sekrety kraju, do którego wstęp ma niewielu – a jeszcze mniej może się z niego wydostać. W 1988 roku nastolatka o koreańsko-amerykańskim pochodzeniu zostaje porwana z plaży w Korei Południowej przez służby Korei Północnej. Dwadzieścia dwa lata później jej siostra bliźniaczka wciąż szuka zaginionej i staje się obiektem zainteresowania CIA. Wkrótce odnajduje dowody, że porwana może nadal żyć w Korei Północnej i wyrusza do samego centrum okrutnego reżimu.”

 

KIM DZONG II. PRZEMYSŁ PROPAGANDY – KLIKNIJ, ŻEBY PRZEJŚĆ

Autor Paul Fischer. 

“Prawdziwa historia pary gwiazd południowo-koreańskiego kina porwanych przez władze Korei Północnej. Rok 1978. Przyszły dyktator, Syn Wielkiego Przywódcy i jednocześnie szef Departamentu Propagandy i Agitacji, Kim Dzong-Il zleca porwanie reżysera filmowego Shin Sang-Ok i jego byłej żony, aktorki Choi Eun-Hee. Celem porwania jest zmuszenie Shina do pracy rzecz północno-koreańskiego przemysłu filmowego. Po pięciu latach więzienia, indoktrynacji, głodzenia i tortur oraz dwukrotnej próbie ucieczki Shin ulega sile perswazji aparatu Kim Dzong-Ila. Przez kolejne 3 lata Shin i Choi pozornie służą systemowi, planując jednocześnie spektakularną ucieczkę. “

 

Źródło zdjęcia- HAZEL RIGBY

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)