single-image

Dzisiaj jest dzień przedszkolaka!

Aleksandra Broda

Dzisiaj (20 września) obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka! Przedszkole jest bardzo ważnym miejscem, w którym dziecko doświadcza różnych przygód i zdobywa nowe umiejętności. To tutaj właśnie, w przedszkolu, pociechy uczą się akceptowania odmienności, dzielenia się z innymi i pracy w grupie.

Rodzicom, którzy teraz przeżywają adaptację ze swoimi dziećmi, trudniej jest to wszystko ocenić. Za jakiś czas, jeśli pociecha złapie przedszkolnego „bakcyla”, opiekunowie zrozumieją, że przedszkole było strzałem w dziesiątkę. U nas zaczęło się śpiewanie piosenek, o których nie mieliśmy nigdy pojęcia, układy taneczne, na które nigdy byśmy nie wpadli i opowieści o przyjaciółkach.

Czasami przedszkole jest jedynym miejscem, w którym dziecko ma tak intensywny i długi kontakt z innymi. Na placach zabaw coraz mniej urwisów, a nie każde rodziny są pełne dzieci. Tutaj właśnie naprzeciw wychodzi przedszkole, w którym mały człowiek ma szansę współpracować z innymi, uczyć się od nich i inspirować do zabaw.

W przedszkolu nawet najbardziej nieśmiałe dziecko otwiera się na świat. Te zmiany potwierdzą wszyscy rodzice. Nagle dziecko zaczyna śpiewać piosenki, mówić wierszyki i opowiada, co robiło z kolegami i koleżankami. Wbrew pozorom przedszkole nie ogranicza w żaden sposób małych odkrywców. Otwiera przed nimi drzwi, których rodzice nie potrafiliby otworzyć. To jest krok ku przyszłości.

Warto, aby rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu i interesować się tym, co mówi. Bardzo często przedszkolak chce się czymś pochwalić, o coś zapytać, ale widzi, że rodzice są np. zmęczeni po pracy. Przedszkole to nie miejsce, w którym oddajemy nasze dzieci pod opiekę kogoś innego i „cześć”. Przedszkole to miejsce, które w znacznym stopniu wpływa na życie naszych dzieci.

W dniu przedszkolaka warto poruszyć jeszcze jedną, ważną kwestię. Nazywa się ona zasadą trzech minut. Kiedy odbieramy nasze dzieci, warto kucnąć, aby utrzymać z nimi kontakt wzrokowy. Następnie mocno przytulić, powiedzieć, że się tęskniło i zapytać, jak minął dzień. Takie powitanie pogłębia więź z dzieckiem i daje mu poczucie spełnienia i bezpieczeństwa. Tę zasadę wymyśliła psycholog Natalii Sirotich.

Przedszkole to nie bułka z masłem. To świetna przygodna! Przeżyjcie ją razem z dziećmi i ich wychowawcami. 

Zobacz również: Co zrobić, żeby przedszkolak rzadziej chorował?

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)