single-image

Dzień Edukacji Narodowej- wystarczy docenić nauczycieli

Aleksandra Broda
Dzień Edukacji Narodowej, inaczej zwany Dniem Nauczyciela obchodzony jest w Polsce 14 października. To polskie Święto ustanowiono 27 kwietnia 1972 roku i ma upamiętniać powstanie Komisji Edukacji Narodowej. Głównym założeniem jest podkreślenie roli nauczyciela w edukacji. To właśnie dlatego w tym dniu dziękujemy nauczycielom za serce i pasję włożoną w swoją pracę.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzi się bardzo uroczyście w różnych instytucjach oświaty. W tym dniu Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym Krzyże Zasługi (brązowe, srebrne oraz złote), medale Komisji Edukacji Narodowej, jak i nagrody za osiągnięcia nie tylko wychowawcze, ale również dydaktyczne.

Dzień Nauczyciela to doskonały moment, żeby uświadomić sobie, jak ważni w życiu uczniów są właśnie nauczyciele i osoby pracujące w szkole. Dużo osób myśli, że jest to „praca marzeń” – w końcu wakacje wolne, codziennie osiem, a nawet i mniej godzin pracy oraz wolne popołudnia, a także wszystkie Święta i weekendy. Nic bardziej mylnego. Zawód nauczyciela to często ocenianie sprawdzianów i kartkówek w wolnym czasie w domu, układanie testów oraz tematów lekcji, jak i również ciągłe szkolenia i doskonalenie swoich umiejętności. Co robią nauczyciele podczas ferii? Nie tylko przygotowują się do ewentualnych poprawek uczniów, ale również sprawdzają testy semestralne. Praca nauczyciela to zebrania, rozmowy na przerwach z rodzicami i wykonywanie telefonów do opiekunów. Uzupełnianie dziennika elektronicznego i odpisywanie na maile. Można więc żartobliwie powiedzieć, że bycie nauczycielem to nie tylko stan umysłu, ale również praca na dwa etaty. Warto dodać również, że większość nauczycieli na przerwach albo dyżuruje na korytarzu, albo sprawdza kartkówki i rozmawia z innymi nauczycielami o postępach w nauce swoich uczniów.

Nauczyciel to bardzo odpowiedzialne stanowisko! Rzadko kiedy mówi się o tym, że nauczyciel ma nad sobą Kuratorium Oświaty oraz bardzo dokładnie, sprecyzowany plan działania, który chcąc nie chcąc- musi zrealizować z uczniami. To samo dotyczy sprawdzania wiedzy oraz nawet trudnych tematów, za którymi czasami nie nadążają uczniowie. W dodatku jego zaangażowanie i sposób prowadzenia lekcji decyduje w głównej mierze o zdolności uczniów. Każdemu nauczycielowi zależy na dobrych wynikach swoich podopiecznych, niestety czasami są bardzo niedoceniani. Nauczyciel nie tylko uczy, ale przede wszystkim wychowuje i przygotowuje dzieci do dorosłego życia. To nauczyciele, zaraz po rodzicach muszą wpoić uczniom wartości, kulturę osobistą i odpowiedzialność za swoje czyny. Niesforna gromadka rozgadanych dzieci w ogóle im w tym nie pomaga. Ważne jest, aby swojego mentora szanować i przede wszystkim pozwolić mu pracować i realizować plany edukacyjne. Kolejną rzeczą, której gołym okiem nie widać to to, że nauczyciel musi obserwować i reagować- to wymaga nie tylko skupienia, ale przede wszystkim dużo uwagi. Uczeń nagle opuścił się w nauce? On musi to zgłosić rodzicom i wychowawcy. Któreś dziecko nie je nic na przerwach lub zachowuje się jakoś inaczej? Musi zareagować w takiej sytuacji. Nauczyciel, kiedy zachoruje również ma do nadrobienia zaległości. Oprócz tego jest rozliczany z wyników swoich uczniów i cały czas pracuje pod nadzorem osób trzecich.

Warto szanować swoich nauczycieli, ponieważ codziennie wykonują naprawdę dużo pracy. Dzień Edukacji Narodowej jest doskonałym pretekstem, aby przyjrzeć się bliżej roli nauczycieli i pedagogów. Podziękujmy im w tym dniu i róbmy to już od tego momentu codziennie. Żaden bukiet kwiatów ani piękny zegarek nie zastąpi szacunku, na który zasługują przez cały rok!

“Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!”
(B. Conklin)

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)