single-image

Dwie ważne książki dla rodziców

Prezentujemy dwie ważne książki, które powinny znaleźć się w biblioteczce każdego rodzica. Pierwsza dotyka tematu seksualności dzieci, w drugiej przeczytacie o tym jak stworzyć partnerską relację z dzieckiem.

W życiu każdego rodzica zdarzają się takie momenty, gdy nie wie co powiedzieć lub jak się zachować. Zwłaszcza temat intymności, dojrzewania i seksu przysparza nam wiele trudności. Wciąż nie potrafimy w sposób naturalny rozmawiać o seksualności zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Szukamy odpowiedniego momentu na podjęcie trudnych tematów, a później napotykamy wątpliwości, w jaki sposób kontynuować rozmowę. Brakuje pomysłów jak wyjaśnić wiele spraw oraz terminologii, która nie byłaby uznawana za niewłaściwą lub wulgarną.

Naprzeciw potrzebom wielu rodziców wychodzi książka „Nowe wychowanie seksualne”. To próba podejścia do rozwoju seksualności dziecka oraz edukacji z tym związanej, z perspektywy rodzicielstwa bliskości, teorii więzi oraz Porozumienia bez Przemocy. Temat seksualności został tu ujęty w sposób całościowy i wielopłaszczyznowy. Autorka Agnieszka Stein w swojej pracy odpowiada na wiele pytań, które bywają postrzegane jako niewłaściwe lub wstydliwe. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak długo można spać z dzieckiem w jednym łóżku, czy można pokazywać maluchom swoje miejsca intymne lub jak zareagować na widok masturbującej się latorośli to propozycja ta jest stworzona dla was. Poradnik został napisany przystępnym językiem, stanowi rzetelne źródło aktualnej wiedzy.
Nie przegapcie tej książki. To wartościowa i mądra propozycja, którą warto polecić każdemu rodzicowi.

Druga z polecanych przez nas propozycji „Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem” to poradnik, który stworzył psycholog Ross W. Greene.

Według autora, dzieci nie rodzą się jako czysta kartka, którą można zapisać. Każdy przychodzi na świat z ustalonymi cechami, predyspozycjami i preferencjami. Naszym zadaniem jest poznanie tych cech, oswojenie się z nimi oraz życie w zgodzie z samym sobą. Autor uważa, że rolą rodzica nie jest kształtowanie osobowości dziecka, lecz odkrycie tego kim, jest, co lubi, akceptacja tego stanu rzeczy oraz dążenie do życia w harmonii z nim. Wpływ wywierany przez dorosłych na dziecko oraz oczekiwania kierowane w jego stronę powinny być do niego dostosowane i adekwatne do jego możliwości. Ross W. Greene uważa bowiem, że „dzieci dobrze sobie radzą, jeśli tylko potrafią”. Książka ta jest kwintesencją nowoczesnego podejścia do wychowania, w którym proponuje się rezygnację z karania i nagradzania dziecka. W zamian autor oferuje model działania oparty na partnerskiej relacji, który ułatwia komunikację rodzica z dzieckiem oraz wspólne rozwiązywanie konfliktów.
Poradnik został napisany w sposób prosty i zrozumiały. Zawiera wiele cennych uwag i porad dla wszystkich rodziców. To bardzo wciągająca lektura, od której ciężko się oderwać.

Recenzje książek napisała Monika Górka. Dziękujemy!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)