single-image

Czy warto czytać książki?

Rodzic Rodzic

Każdy człowiek ma inny gust i inne możliwości czasowe. Jedni uwielbiają czytać w każdej wolnej chwili, nawet podczas jazdy w tramwaju, drudzy z kolei czekają na wieczór, aby w ciszy oddać się lekturze. Każdy wie, że czytanie książek niesie ze sobą wiele korzyści, ale tylko nieliczni wiedzą, jakie.

Przedstawiam Ci pięć naprawdę konkretnych powodów, dla których warto czytać książki.

 

  1. To czas tylko dla Ciebie

Każdy człowiek ma potrzebę odpoczynku, chwili wytchnienia i zrobienia czegoś tylko dla siebie. Książki dają idealny pretekst, aby chociaż na chwilę oderwać się od rzeczywistości, codziennych spraw oraz obowiązków. Zaspokajanie swoich potrzeb jest podstawą udanych relacji nie tylko z innymi, ale również z samym sobą. Warto więc naładować akumulatory czytając swoją ulubioną opowieść. Pamiętaj, że jeżeli ty jesteś wypoczęty i szczęśliwi, to inni wokół też będą.

 

  1. Wzbogacasz swoje słownictwo

Czytając książki, wzbogacasz swoje słownictwo. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie pamiętasz połowy przeczytanych słów, to Twój mózg na pewno je zakodował. Badania udowadniają, że ludzie czytający książki, nie mają problemów z wysławianiem się i doborem odpowiednich wyrazów oraz odnoszą więcej sukcesów w życiu zawodowym. Dlaczego? Ponieważ komunikacja werbalna jest nieodłącznym elementem naszego życia.

 

  1. Stymulujesz mózg, w wyniku czego starzeje się on wolniej

Czytanie książek to idealna stymulacja mózgu. Im dokładniejszy tekst, napisany w sposób perswazyjny i pobudzający wyobraźnie- tym bardziej działa pozytywnie na Twój mózg. Dobry tekst inspiruje do działania te części półkul, które są odpowiedzialne za czucie zapachów oraz dotyk. Taką tezę potwierdzili naukowcy z Hiszpanii, publikując na łamach magazynu nytimes.com wyniki swoich badań. Czytanie literatury jest więc dobrą inwestycją w swoje zdrowie. Nie od dzisiaj wiadomo, że im częściej stymuluje się mózg, tym wolniej się on starzeje. Mole książkowe rzadziej skarżą się na problemy z pamięcią oraz brak koncentracji.

 

  1. Inspirujesz się

Nawet najnudniejsza z pozoru historia, jest w stanie zmienić Twoją wizję Świata. Najbardziej złożona postać może Cię zainspirować i stworzyć nowe, nieznane dotąd horyzonty. Dlaczego ludzie lubią czytać książki? Ponieważ w każdym z bohaterów szukają cząstki siebie. Ludzie lubią się utożsamiać, analizować przeczytany tekst i szukać innych, własnych rozwiązań. Te wszystkie elementy sprawiają, że Twoje życie po przeczytaniu danej książki, nigdy nie będzie takie samo- chociaż w najmniejszym stopniu ulegnie zmianie. Znam kilkanaście osób ze swojego otoczenia, które po lekturze „Sukces jest kobietą” znalazły swoją drogę do kariery i otworzyły się na nowe wyzwania. Czytając opinię kultowej, chociaż kontrowersyjnej książki „50 twarzy Greya”, znajdziesz tam wypowiedzi osób, których ta opowieść odmieniła związek. Tak może być z każdą przeczytaną przez Ciebie książką.

 

  1. Poznajesz siebie

Wcześniej wspominałam, że literatura może Cię zainspirować i zmienić Świat na lepsze. Dlaczego warto jeszcze czytać książki? Ponieważ dzięki nim, możesz poznać siebie. Wydaje Ci się, że swoją osobę znasz na wylot? Przeczytaj wciągającą historię i przekonaj się, że jeszcze wiele masz do odkrycia w swoim wewnętrznym „ja”. Zdarzyła Ci się sytuacja, w której próbowałeś czarny charakter usprawiedliwić, za to całkiem nie przypadł Ci do gustu pozytywny bohater? Analizowałeś tak długo postawę, że doszedłeś do wniosku, że właściwie to morderstwo było słuszne? To jest właśnie odkrywanie siebie, o którym mówię. Jeszcze nie jeden raz siebie zaskoczysz, gwarantuję.

 

 

Czego brakuje na tej liście? Lubisz czytać?

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)