single-image

Czas wolny dla mamy

Dziś chciałabym powiedzieć ci o czymś, o czym wiesz. Ale zapominasz. Tak samo, jak ja zapominam. Gdy rodzą się nam dzieci, odkładamy swoje potrzeby na później. To nie mit, że mama jest zmęczona, że macierzyństwo dużo ją kosztuje. Pewnie, że mama stara się wyglądać pięknie, uśmiechać, chwalić się wokół, że sobie radzi. Najważniejsze jest to, abyś uwierzyła – jesteś idealną mamą dla swoich dzieci. Właśnie taka, jaka jesteś – jesteś doskonała. Nie musisz być supermenką, nie musisz ciągle być na najwyższych obrotach. Należy ci się odpoczynek i czas dla siebie.

Gdy rodzi się dziecko, cała rodzina staje na głowie. Ta maleńka perełka staje się naszym oczkiem w głowie. Nasze życie nabiera sensu, staje się pełne, piękne. Każdy uśmiech maleństwa przyprawia nas o uśmiech jeszcze szerszy. Ale, powiedzmy sobie szczerze – bywa trudno. W dobie internetu, instagrama, wydaje nam się, że z naszym macierzyństwem jest coś nie tak. Skoro nasze dzieci czasem chodzą w brudnym dresie, bo wtarła się w nie ciastolina, a my nie zawsze mamy pięknie ułożone włosy. Czasem tracimy cierpliwość. Czasem mamy ochotę krzyczeć, warczeć i kopać. Ze zmęczenia, rozgoryczenia, z powodu braku czasu dla siebie, z powodu tego, że nie mamy chwili na swoje zainteresowania. Kiedy nasze dziecko rośnie, kiedy może już zostać troszkę z tatą, babcią czy ukochanym wujkiem, warto uszczknąć chwilę z tej skomplikowanej doby tylko dla siebie. Warto, dla siebie i dla dziecka. Dla zdrowia psychicznego 😉

Wiem, to tak ładnie brzmi – znajdź czas dla siebie, na wyjście z koleżankami. Ale może się zdarzyć, że koleżanki również będą miały kłopot ze znalezieniem czasu dla ciebie… Nie popadajmy w skrajności. Nie musi być od razu tak, że biegasz umalowana niczym gwiazdy „Seksu w Wielkim Mieście” po mieście z paczką przyjaciółek. Chwilą dla ciebie może być długa kąpiel w pianie, podczas której, dzięki opiece aktywnej tatusia, żadne małe rączki nie będą pukać i walić do drzwi łazienki. Może być wizyta u kosmetyczki, niekoniecznie na mega drogich mezoterapiach igłowych – rusz chociaż na zabieg parafinowy na ręce. Zobaczysz, jakie to przyjemne! Nie dasz rady zanurzyć się na cały weekend pod kocem z ulubiona książką? To kup sobie chociaż gazetę, uszczknij dla siebie kwadrans, pół godziny i przeczytaj dwa wywiady z ulubioną pisarką, aktorką czy psychologiem.

Mamy tendencję do obserwowania innych, zazdroszczenia im. Nie musisz być jak z magazynu. Ale czasu dla siebie potrzebujesz. Nawet, jeśli z nadmiaru obowiązków ugryziesz dla siebie tylko kwadrans w tygodniu zadbaj, aby był to pełen kwadrans. Aby absolutnie nikt ci w tym nie przeszkadzał. Aby ktoś poza tobą zaangażował się w 100, 200, 300 procentach. Aby też ktoś raz choć na kwadrans stanął na głowie, aby zająć się twoimi małymi perełkami. Dzieci są cudowne, ale ty też jesteś cudowna. Zadbaj o siebie dla siebie i dla nich. Bo szczęśliwa (choć zmęczona) mama, to szczęśliwa rodzina.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)