single-image

Ciekawe propozycje od Wydawnictwa Literatura

Łukasz Granek

Prezentujemy dwie z tegorocznych nowości dla dzieci od Wydawnictwa Literatura.

Już 11 września będzie miała premierę książka „Sklep z babciami” autorstwa Dominiki Gałki. To historia Wojtka, który podobnie jak rówieśnicy chciałby mieć fajne wakacje.

Niestety rodzice chłopca są bardzo zapracowani i nie mają czasu na dłuższe wyjazdy. Pewien zbieg okoliczności sprawi, że bohater pozna trzy miłe staruszki, z którymi przyjdzie mu spędzić resztę wakacji. Zdradzę jedynie, że będą one całkiem udane.

„Sklep z babciami” to sympatyczna i ciepła opowieść, którą czyta się z zaciekawieniem oraz lekkim wzruszeniem. Książka przypomina o tym, że młodsze i starsze pokolenie wzajemnie się potrzebują i mogą się od siebie wiele nauczyć.

Ilustracje do książki stworzył Maciej Szymanowicz. O moim zamiłowaniu do prac tego artysty wspominałam już nie raz. Rysunki Szymanowicza są oryginalne i bardzo kolorowe. Postacie na ilustracjach zastygają w charakterystycznych pozach, które mogą kojarzyć się z teatralnymi lalkami. I słusznie bowiem ten grafik, ilustrator i plakacista jest również absolwentem Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Fragmenty książki możecie przeczytać na stronie Wydawnictwa Literatura

Czy wiecie, ile zalet ma czytanie dzieciom wierszy? Ta forma literacka rozwija u młodych czytelników koncentrację, pamięć, zwiększa zasób słów, uczy właściwej intonacji oraz rytmu.

Wszystkim miłośnikom wierszowanych form oraz tym, którzy nie są do nich do końca przekonani, polecamy „BezNudną wyspę”, czyli najnowszy zbiór wierszy Agnieszki Frączek. W książce znajdziemy 26 wierszy, które jak zawsze przepełnione są niebanalnymi rymami, dowcipem oraz grą słów. Przykładem kunsztu autorki może być historia pewnego serka, który wybrał się popływać w basenie. Niestety zaczął się topić i w ten oto sposób został serkiem topionym. Błyskotliwe, zabawne i nieco zwariowane.  Czyta się z przyjemnością.

Ilustracje do książki narysowała Ewa Podleś. Rysunki są przyjemne dla oka, kolorowe, bajkowe.

Recenzję napisała Monika Górka.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)