single-image

Chłopiec chory na dziecięce porażenie mózgowe pisze piękne fraszki!

Aleksandra Broda

Dziecięce porażenie mózgowe, inaczej zwane zespołem Little’a jest skutkiem uszkodzenia mózgu dziecka w okresie życia płodowego lub w trakcie porodu albo tuż po nim. Przyczyny tak naprawdę nie są zawsze znane. Stopnie tej choroby są bardzo zróżnicowane, podobnie jak i same objawy. Nie ma dwóch takich samych przypadków dziecięcego porażenia mózgowego. DPM głównie objawia się wiotkimi mięśniami, występującymi drgawkami oraz problemami z wysłowieniem, jak i jedzeniem pokarmów. Osoby dotknięte tą chorobą zazwyczaj poruszają się na wózku inwalidzkim i są zdane na pomoc innych osób. Chociaż nie są samodzielne, to myślą i czują tak samo, jak inni. Oprócz codziennej rehabilitacji i leczenia, uczą się tak samo, jak rówieśnicy. Problemem jest jedynie wysławianie się oraz poruszanie.

Jednak dzięki komputerom, telefonom komórkowym oraz internetowi, życie osób z dziecięcym porażeniem mózgowym jest znacznie łatwiejsze. Dzisiaj mogą nie tylko odkrywać i poznawać świat, ale również komunikować się za pomocą sieci. Osoby z DPM często mówią o tym, że są więźniami we własnym ciele, ale i tak największą przykrością, jaka ich w życiu spotyka, to spojrzenia i brak zrozumienia innych osób. To właśnie internet pozwolił na przekazanie pewnych komunikatów przez osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym. Piszą wiadomości do bliskich, komentarze na forach internetowych, a nawet tworzą piękne wiersze i fraszki. Uczą się na takich samych poziomach, co ich rówieśnicy. Uwielbiają czytać książki, przytulać się i oglądać filmy. Dzisiaj przedstawimy Wam coś, co nas wzruszyło i wywołało jednocześnie wielki uśmiech na naszych twarzach. Takie sytuacje sprawiają, że życie po prostu staje się piękniejsze.

Jaś występujący na YouTubie pod pseudonimem John Walker tworzy przepiękne fraszki. Postanowił się nimi podzielić z całym Światem, za pomocą wyżej wymienionego kanału.

„Witajcie serdecznie w pierwszym odcinku…” Wita się z nami chłopiec.

„Poranku, tyś jest promienisty
Jak Bóg w złocistej szacie,
Ty mnie oślepiasz swoim światłem,
Gdy się budzę o świcie,
Twoje światło jest takie piękne,
Że tylko potem carpe diem. ”

 

Zaskakująca i piękna zarazem jest dojrzałość w tak młodym wieku. Jaś ma zaledwie 13 lat. Nawet dorosły czasami nie jest w stanie tak pięknie przekazać swoich myśli. Od Jasia z pewnością powinniśmy uczyć się wrażliwości oraz wielkiej spostrzegawczości i pogody ducha.

Zastanawiałeś się kiedyś, co powiedziałoby Ci drzewo, które stoi w tym samym miejscu przez dziesiątki lat, a może i więcej? Co widziało? Pocałunki, kłótnie- rozstania i powroty… zmieniającą się modę a może i nawet wojnę? W dzisiejszych czasach rzadko kiedy myślimy abstrakcyjnie, wychodząc z jakichkolwiek schematów. Gonitwa życia, szybkie tempo i omijanie natury szerokim łukiem- czasami warto się zatrzymać. Zatrzymać i spojrzeć, chociażby na drzewo. 

 

Kochani! Zachęcamy Was do aktywności na kanale Jasia. Będzie mu niezmiernie miło, kiedy zostawicie ślad po sobie. Komentarze, udostępnienia i lajki dodają mu skrzydeł. Chcemy więcej i z niecierpliwością czekamy na dalszą poezję młodego i zdolnego artysty!  

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)