single-image

A niech będzie, że ty jesteś z Marsa, a ja jestem z Wenus

Aleksandra Broda

Miłość jest czymś niezwykłym. I chociaż jest uczuciem, to z pewnością jest również niewyobrażalną siłą, która pokonuje wszelkie przeciwności losu. No, ale oprócz swojej wielkiej mocy jest również w pewien sposób magiczna, ponieważ potrafi przyciągnąć do siebie niczym magnes dwie odległe, różne planety. Sprawia, że woda wcale nie gasi ognia. Wręcz przeciwnie – w miłości ogień i woda tańczą ze sobą najbardziej szalony taniec.

No bo jak to jest, że spotykają się dwie osoby różniące się od siebie nie tylko z biologicznego punktu widzenia, ale również tego emocjonalnego – i bach! Miłość! Pomimo tego, że jemu zdarza się zapominać o ważnych datach i pomimo tego, że ona czasami wybucha jak wulkan. I chociaż od setek tysięcy lat naukowcy badają różnice pomiędzy mózgiem płci pięknej, a płci brzydszej, a wyniki badań często są ze sobą sprzeczne, to nikt nie ma wątpliwości co do tego, że nasze mózgi po prostu inaczej funkcjonują. Czy mózg kobiety jest mniejszy? A może ciała modzelowate są zdecydowanie większe u płci pięknej? Badania naprawdę sobie zaprzeczają!

A dodajmy do tego jeszcze hormony, które również są znaczące w sferze emocji oraz uczuć. A jeśli tymi hormonami są estrogeny (naturalnie występujące u kobiet), to nie dziwmy się, że kobiety naprawdę potrafią robić wiele rzeczy jednocześnie, podczas kiedy mężczyźni wysiadają przy jednoczesnym prasowaniu i rozmawianiu przez telefon. No i przede wszystkim ta kobieca intuicja, która od lat wywołuje dreszcze emocji wśród mężczyzn.
– Zorientuje się, że kupiłem chleb w innej piekarni?
A tu wystarczy jedno spojrzenie (i to nie na chleb) i kobieta już wie:
– Znowu nie chciało Ci się stać w kolejce?

I tutaj nie chodzi o kwestię poznania drugiej osoby na wylot. I nawet nie chodzi o specyficzny zapach dobrego chleba na zakwasie. Chodzi tutaj o to, że kobiety częściej niż mężczyźni, zwracają uwagę na mimikę twarzy drugiej osoby. Podczas kiedy mężczyźni słuchają, kobiety dodatkowo przyglądają się i używają kobiecej intuicji. Panowie!

Podczas gdy mężczyzna będzie chwalił się kolegom, że usłyszał „TAK” od kobiety jego marzeń, kobieta opowie koleżankom wszystkie uczucia PO KOLEI towarzyszące jej w tym pięknym momencie.

– On klęknął, a ja poczułam się głupio, bo wszyscy patrzyli.
– Wyciągnął pierścionek, a mi w tym momencie eksplodowało serce!
– Byłam w takim szoku, że nie mogłam nic powiedzieć.
– Wzruszyłam się.
– A później zaburczało mi w brzuchu. 🙂

U mężczyzn zazwyczaj emocje towarzyszące takim sytuacjom lokują się w pamięci krótkotrwałej. U kobiet – odwrotnie. W dodatku mózg płci pięknej odczuwa i przypomina sobie emocje znacznie intensywniej. A lepiej „pracujące” ciało migdałowate oraz większe połączenia między ośrodkami uczuciowymi i pamięciowymi decydują o tym, że kobieta, widząc kartkę z kalendarza, szybko przypomina sobie, że dokładnie dwa lata temu o tej porze poczuła się zażenowana, bo jej partner wrócił do domu bardzo późno w nocy.

– Myślisz, że ja już nie pamiętam, jak pięć lat temu powiedziałeś mi, że brzydko wyglądam w malinowym kolorze? Dlaczego teraz kupiłeś mi malinową sukienkę?! Chcesz, żebym brzydko wyglądała?
– Ja tak powiedziałem? Zresztą… myślałem, że to czerwony.

Czy to kwestia budowy mózgu, czy po prostu innego funkcjonowania? A może to tylko utarte schematy, a nawet zabobony, że tak różnimy się od siebie? Być może faktycznie kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa? Jedno jest pewne – przeciwieństwa się przyciągają – dosłownie jak magnes. A jak już się przyciągną, to tworzą coś wyjątkowego. Coś, czego być może inni nie rozumieją. I ta siła, którą tworzymy z drugim człowiekiem, jest odzwierciedleniem bliskości i jedności. Bo jesteśmy sobie potrzebni. My – kobiety, wprowadzamy do waszego życia uczucia, odczucia i dzielimy się z wami naszą intuicją, a wy prowadzicie nas za rękę po najtrudniejszych labiryntach.

 

Źródło: Joanna Sajko-Stańczyk1 Płeć jako determinant skuteczności motywowania, czyli różnice w motywowaniu kobiet i mężczyzn

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)